Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Najczęstsze błędy na redukcji

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów jest pozbycie się tkanki tłuszczowej. Jest to jednak proces żmudny i wymagających od nas sporo wysiłku, dyscypliny i czasu. Co więcej, w procesie tym dość łatwo o nieprawidłowości, które mogą sprawić, że nie wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem. Jakie są najczęstsze błędy na redukcji i w jaki sposób możemy ich uniknąć?

Redukcja masy ciała — co to jest i w jakim celu się ją stosuje?

Najogólniej mówiąc, redukcja  masy ciała stanowi integralną część procesu odchudzania. Pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej, możemy wykształcić piękną i zgrabną sylwetkę. Dietę tę określa się jako dietę redukcyjną lub deficyt kaloryczny. Jak dzięki temu sposobowi osiągnąć pożądany efekt?

Metodę opartą na redukcji tkanki tłuszczowej, a często również masy ciała, stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na wymodelowanej sylwetce. Jadłospis przy tym sposobie musi być zbilansowany, ale oparty na ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to, że w codziennej diecie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników, ale w ograniczonej ilości. Do tego jest zalecona przez dietetyka aktywność fizyczna, która pozwala ukształtować mięśnie.

Decydując się na dietę redukcyjną, musimy pamiętać, że spadek masy powinien odbywać się stopniowo. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość to około 0,5 – 1,0 kilograma tygodniowo. Niezbędny jest także ruch oraz zbilansowane menu. Tylko taka dieta sprawi, że błędy na redukcji nie zostaną popełnione.

Specyfika diety redukcyjnej

Aby osiągnąć pozytywne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia efekty, najlepiej udać się do dietetyka, który pomoże nam opracować szczegółowy program odchudzający. Warto przy tym pamiętać, że dieta redukcyjna zawsze ustalana jest indywidualnie. Analizuje się nie tylko oczekiwania pacjenta, ale również jego kondycję, bieżącą wagę oraz uwarunkowania naturalne. Na tej podstawie ustala się wszystkie szczegóły, między innymi kaloryczność. W powodzeniu tego przedsięwzięcia kluczowe jest także uświadomienie sobie, że jest to proces raczej długotrwały i z pewnością na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Bardzo ważna jest jednocześnie konsekwencja w podjętej drodze. W przeciwnym razie łatwo popełnić błąd, który zniweczy wszystkie nasze plany.

Najczęstsze błędy na redukcji

Najczęściej popełniane błędy na redukcji

Każda dieta wymaga od nas determinacji i siły. Niestety, w praktyce często okazuje się, że mamy ich za mało lub są one niewystarczające. Jest to szczególnie widoczne w przypadku stosowania diety o ujemnym bilansie kalorycznym. Jest to bowiem proces, który zajmuje dużo czasu, a efekty widać nawet dopiero po kilku tygodniach. Co więcej, w podjętym postanowieniu może brakować nam motywacji, która w tego rodzaju przedsięwzięciach potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Aby więc mieć i utrzymać swój zapał do działania na odpowiednim poziomie, dobrze jest zrobić mały rachunek sumienia. Warto więc zastanowić się, czego tak naprawdę chcemy i czy jesteśmy w stanie wytrwać w obranym postanowieniu. Specjaliści sugerują, by motywacja płynęła zawsze z indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To my sami musimy czuć, że chcemy tej zmiany i będziemy umieli konsekwentnie do niej dążyć. Tylko w ten sposób uda nam się dotrwać do końca procesu, aby błędy na redukcji nie zostały popełnione. W tym celu można stworzyć listę wymarzonych i pożądanych efektów. Może się ona okazać pomocna w chwilach zawahania i kryzysu.

Zawsze mierz siły na zamiary!

Równie często popełnianym błędem jest stawianie sobie zbyt wysokich oczekiwań. Dobrze jest uświadomić sobie, że już kilka kilogramów mniej może przyczynić się do lepszego samopoczucia i poprawy stanu zdrowia. Nie jest możliwe jednak zrzucenie od razu całego ich nadmiaru, gromadzonego często przez lata, za sprawą złych nawyków i folgowania sobie.

Takie “rzucanie się na głęboką wodę” jest przede wszystkim nieskuteczne i może być bardzo frustrujące. Jeśli bowiem nie zauważymy pożądanych efektów natychmiast, szybko stracimy serce do całego przedsięwzięcia. Dobrze jest mieć również konkretny plan i wizję tego, jak chcemy wyglądać. Brak tych wytycznych także może przyczynić się do tego, że szybko porzucimy nasze marzenia. Warto przy tym pamiętać, że plan musi być możliwy do spełnienia. Koniecznie musimy także umieścić go w realnych ramach czasowych, abyśmy byli w stanie go zrealizować bez rwania włosów z głowy.

Najczęstsze błędy na redukcji

Naucz się odpuszczać

Błędy popełniane na diecie redukcyjnej w większości wynikają ze złego podejścia. To ono w dużej mierze decyduje bowiem o powodzeniu lub klęsce misji. Postawiony cel każdorazowo powinien być starannie zweryfikowany pod kątem możliwości jego realizacji. To, co równie ważne, to ustanowienie sobie przyjaznych i adekwatnych zasad. Oczywiście konsekwencja jest bardzo ważna, ale zbyt restrykcyjne podejście również może być szkodliwe zarówno dla naszej motywacji, jak i dla zdrowia.

Błędy na redukcji, czyli jak opracować skuteczną dietę redukcyjną bez efektu jojo?

Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością szczera rozmowa z samym sobą, a następnie profesjonalne wsparcie dietetyka, psychodietetyka który pomoże nam stworzyć skuteczny plan działania. Sami znamy siebie najlepiej i będziemy potrafili ustalić realne cele. Specjalista z kolei podpowie nam, na jakie efekty możemy liczyć i jak pomóc sobie w ich realizacji. Dzięki temu dieta redukcyjna przebiegnie gładko i bez komplikacji, a my będziemy mogli cieszyć się świetną sylwetką.

Źródła:

  • Szczygieł A.: Podstawy Fizjologii Żywienia. PZWL, Warszawa 1975
  • Szostak W. B.: Zdrowotne Problemy Żywienia Ludności w Polsce. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 1984
  • Panasiuk A., Śliwińska A., Małgorzewicz S., Wpływ diety opartej na produktach o niskim indeksie glikemicznym na efekty redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, Via Medica 2012, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 3, 94–103

Ładowanie...

Ładowanie