Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Naturalna walka z zaparciem

Zaparcia to uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej przyczyną są zalegające resztki pokarmowe w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Wywołują one takie objawy jak bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności czy odbijanie, które negatywnie wpływają na samopoczucie i potrafią znacząco zakłócić codzienne plany. Rozwiązaniem tego problemu jest naturalna walka z zaparciem przy pomocy zmiany nawyków żywieniowych, specjalnych diet czy środków przeczyszczających. Jakie produkty należy spożywać w celu zmniejszenia objawów? Jakie lekarstwa są bezpieczne i które z nich warto zakupić?

Naturalna walka z zaparciem – co jeść, aby pokonać dolegliwości?

Produkty bogate w błonnik

W celu pokonania zaparć należy zadbać o to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty o właściwościach oczyszczających. Posiada je między innymi błonnik, który odpowiada również za wywoływanie uczucia sytości. Nierozpuszczalne elementy, takie jak celuloza czy lignina, przedostają się w niezmienionej formie do przewodu pokarmowego i usuwają z niego wszystkie zalegające resztki pokarmowe. Gumy, pektyny i inne cząstki rozpuszczalne błonnika wytwarzają zaś w jelitach swoistą galaretę, dzięki której zostaje zatrzymane uczucie głodu. Cechy te odgrywają ważną rolę w leczeniu dolegliwości i pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

Aby naturalna walka z zaparciem zakończyła się sukcesem, należy spożywać około 30-40 gramów błonnika dziennie. W diecie powinny znaleźć się między innymi takie produkty jak kasza gryczana, ryż brązowy, płatki jęczmienne, świeże warzywa i owoce czy pełnoziarniste pieczywo. Do posiłków można również włączyć różnego rodzaju jogurty z dodatkiem błonnika. Dzięki temu uporczywe objawy bez wątpienia ulegną zmniejszeniu.

Kiszonki i siemię lniane

Do innych produktów o zbawiennym wpływie na pracę przewodu pokarmowego należą kapusty kiszone i suszone śliwki. Podobnie jak błonnik posiadają one bowiem właściwości oczyszczające, dzięki którym usuwają z organizmu resztki pokarmu i wspomagają procesy trawienne. Naturalna walka z zaparciem powinna uwzględniać także napoje wytwarzane z jednej łyżeczki siemienia lnianego zalanej wrzątkiem. Pozwolą one na systematyczne pobudzanie pracy jelit, dzięki czemu dolegliwości szybko ustąpią.

naturalna walka z zaparciem

Naturalna walka z zaparciem – zmiana nawyków

Aby mieć pewność, że uporczywe objawy zaparć nie powrócą, zdecydowanie warto zadbać o zmianę codziennych nawyków. Niezdrowe zwyczaje mogą bowiem negatywnie wpływać na przewód pokarmowy, doprowadzając do problemów z trawieniem i powrotu dolegliwości. W celu zachowania dobrego zdrowia należy pamiętać między innymi o tym, aby spożywać duże ilości wody oraz poświęcać przynajmniej pół godziny dziennie na ruch. Dobrze jest także zrezygnować ze słodyczy, które nierzadko odpowiadają za powstawanie zaparć. Dzięki temu resztki pokarmowe nie będą zalegać w jelitach.

Naturalna walka z zaparciem – środki przeczyszczające

Wiele osób sięga po różnorodne leki przeczyszczające w celu pozbycia się bólów brzucha i innych dolegliwości związanych z zaparciami. Choć może wydawać się to dobrym pomysłem, nadmierne stosowanie środków tego typu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Należą do nich między innymi hipokaliemia, uszkodzenie nerek i jelit czy pigmentacja śluzówki okrężnicy. Tym samym warto unikać produktów o podłożu chemicznym, a w zamian zadbać o zmianę nawyków i dobrą dietę. Jeśli jednak objawy nie ustępują, można zastosować środki przeczyszczające o naturalnym pochodzeniu. Są one bowiem znacznie bezpieczniejsze i nie wywołują poważnych szkód w organizmie.

Do sproszkowanych naturalnych substancji wspomagających pracę jelit należą między innymi matcha, owoce jagód camu camu, liście moringa, spożywcza ziemia okrzemkowa, L-glutamina, żelatyna czy kurkuma. Nie tylko oczyszczają one jelita, ale także posiadają szereg innych właściwości. Wspomagają bowiem odporność organizmu, chronią przed poważnymi chorobami układu pokarmowego, a także biorą aktywny udział w przyswajaniu ważnych witamin, tłuszczów i minerałów. Aby w pełni wykorzystać potencjał produktów, warto sporządzić z nich napary lub dodawać je w niewielkich ilościach do posiłków. Pozwoli to na szybki powrót do zdrowia i usunięcie objawów zaparć.

Naturalna walka z zaparciem – podsumowanie

Zaparcia wiążą się z szeregiem uporczywych dolegliwości, które znacząco pogarszają ogólne samopoczucie. Odpowiednia dieta i zmiana nawyków pomogą jednak w oczyszczeniu jelit z zalegających resztek pożywienia, dzięki czemu niepokojące objawy zostaną usunięte. W przypadku powracających problemów zdrowotnych zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem, lub dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednią dietę. Nieustające zaparcia mogą bowiem być sygnałem poważnych chorób układu pokarmowego.

 

Źródła:

  1. 7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit | WP abcZdrowie, https://zywienie.abczdrowie.pl/7-naturalnych-sproszkowanych-substancji-dobrych-dla-jelit
  2. Zaparcia – jak sobie z nimi radzić? Domowe sposoby, https://zywienie.medonet.pl/diety/diety-w-chorobach/zaparcia-jak-sobie-z-nimi-radzic-domowe-sposoby/xeghz9z
  3. Domowe sposoby na zaparcia – jak szybko i skutecznie poradzić sobie z problemami z wypróżnianiem? Zioła i leki na zaparcia – Dbam o Zdrowie, https://www.doz.pl/czytelnia/a15165-Domowe_sposoby_na_zaparcia__jak_szybko_i_skutecznie_poradzic_sobie_z_problemami_z_wyproznianiem_Ziola_i_leki_na_zaparcia
  4. Środki przeczyszczające? Tylko w ostateczności! Ostrzega Młody Farmaceuta, www.hellozdrowie.pl/srodki-przeczyszczajace-tylko-w-ostatecznosci-ostrzega-mlody-farmaceuta

Ładowanie...