Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jednakże organizm nie może ich wytworzyć w sposób samodzielny. Dlatego należy dostarczać je wraz z dietą. Sprawdź, jakie mają znaczenie dla zdrowia, gdzie są obecne i w jakich proporcjach należy je spożywać, aby zachować sprawność przez dłuższy czas.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dzieli się na jednonasycone i wielonasycone. Pierwsze to omega 9, natomiast do drugiej kategorii zalicza się omega 6 i 3. Ostatni to kwas ALA, czyli alfa-linolenowy, prekursor kwasów DHA. Reguluje on pracę układu sercowo-naczyniowego. Chroni również przed powstawaniem zakrzepów. Co więcej, przeciwdziała też udarom mózgu, zawałom serca, czy miażdżycy. Ważne znaczenie ma w tym przypadku także aktywność antynowotworowa. Wspaniale reguluje pracę układu pokarmowego, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wzmacnia układ odpornościowy i podejmuje walkę z różnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Z kolei omega 6 wykazuje dobre działanie na funkcjonowanie układu immunologicznego i krążenia. Łagodzi objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym. Natomiast kwasy tłuszczowe z grupy omega 9 przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, jak i złego (LDL). Ponadto, stanowią one budulec każdej komórki. Wzmacniają serce i pozwalają utrzymać je w dobrym zdrowiu.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednakże długotrwałe przyjmowanie ich w nieprawidłowych proporcjach przyczyni się do wręcz przeciwnych skutków. Pamiętaj o tym, że przewaga kwasów omega 6 przyjmowanych wraz z dietą prowadzi do nadmiernej skłonności do powstawania stanów zapalnych. Dochodzi też do zachwiania równowagi immunologicznej. Kwas omega 3 przekształca się w układzie człowieka w substancje przeciwzapalne. Skuteczne hamuje też podziały komórek nowotworowych. Dlatego naukowcy podają, że idealne proporcje omega 3 do omega 6 powinny zawierać się w przedziale od 1,2 do 1,5. Za prawidłową uznaje się także relację 1:10.
Kwas z grupy omega 3 występuje między innymi w tłustych rybach, oleju rzepakowym, siemieniu lnianym, owocach morza, orzechach, pestkach dyni, jajach, algach, soi, mięsie i wielu innych produktach. Najlepiej sięgać po ryby takie jak łosoś, makrela, sardynki, śledź, czy halibut. Drogocennym produktem jest polski rodzimy nierafinowany olej rzepakowy. Znajdziesz w nim około 12 razy więcej kwasu tłuszczowego omega 3 niż w rozsławionej na całym świecie oliwie z oliwek.
Natomiast omega 6 występuje między innymi w oleju słonecznikowym, dyni i sezamie. Do dobrych źródeł tego składnika należy też awokado, orzechy włoskie i ziemne. Z kolei omega 9 szukaj między innymi w oliwie z oliwek i tłuszczach tłoczonych z takich produktów jak awokado, migdały i orzechy. Pamiętaj, o tym, że w przeciwieństwie do dwóch pozostałych kwasów, omega 9 jest też wytwarzany przez organizm człowieka.
Gdy w Twoim organizmie brakuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych poznasz to w szczególności po zwiększonej podatności na różne infekcje. W dłuższej perspektywie czasowej dochodzi do zaburzenia pracy nerek, wątroby i serca. Co więcej, zwiększa się również niebezpieczeństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego. Znacznie pogarsza się też wygląd skóry. Ludzie cierpiący na braki tych produktów zmagają się też z bezsennością i słabszą koncentracją.
Tak jak niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niebezpieczny, tak i ich nadmiar też nie przynosi pozytywnych skutków. Zważaj szczególnie na kwasy omega 6 i 9. Nadmierna ich podaż zwiększa ryzyko nowotworów, na przykład sutka i prostaty. Spowalniają one też proces gojenia się ran. Doprowadzają również do powstania skazy krwotocznej i cukrzycy.
Bibliografia:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/serce/kwasy-omega-9-i-omega-6 [dostęp 10.02.2021r.],
https://beszamel.se.pl/porady/w-jakich-produktach-i-potrawach-jest-najwiecej-kwasow-omega,17042/ [dostęp 10.02.2021r.],
https://www.medme.pl/artykuly/kwasy-omega-6-zrodla-wystepowania-i-dzialanie,69177.html [dostęp 10.02.2021r.],
https://oleofarm.pl/artykuly/proporcje-nnkt-w-codziennej-diecie/ [dostęp 10.02.2021r.],
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/nienasycone-kwasy-tluszczowe-jaka-role-pelnia-w-organizmie-aa-zkop-tPGm-WNda.html [dostęp 10.02.2021r.],
https://vita-medica.pl/niezbedne-nienasycone-kwasy-tluszczowe-omega-3-6-9/ [dostęp 10.02.2021r.].
Ładowanie...