Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Odchudzanie i dieta – fanaberia czy styl życia?

Z pewnością wielu z nas ma takich znajomych czy członków rodziny, od których całe życie słyszy, że „są na diecie”. W takich chwilach, z jednej strony, współczujemy im, bo słowo „dieta” w potocznej świadomości niezmiennie kojarzy się z szeregiem wyrzeczeń i poświęceń oraz z jedzeniem bez smaku. Z drugiej jednak strony, zastanawiamy się, jak to możliwe, że dana osoba bez przerwy się odchudza. Czy nie powinno wyglądać to w ten sposób, że po osiągnięciu celu, czyli po zrzuceniu założonej ilości kilogramów, wracamy do “normalnego” menu? Czy wieczna dieta i odchudzanie jest po prostu fanaberią, która ma przyciągnąć uwagę i stworzyć temat do dyskusji?

Odpowiedź na te wątpliwości nie jest prosta i jednoznaczna. Nasze obawy i lęki związane z dietą i procesem odchudzania wciąż wiąże się ze stereotypami i brakiem wiedzy. Najczęściej wydaje nam się, że stosowanie specjalnego menu w celu pozbycia się zbędnych kilogramów to mrzonka, fantastyczna wizja napompowana przez koncerny produkujące odpowiednie suplementy oraz tak zwaną żywność fit.

Dla części z nas dieta odchudzająca stanowi zwykłą fanaberię, za której sprawą ludzie ją stosujący chcą stać się modni i sprawić, by o nich mówiono. I choć być może czasem tak jest w niektórych przypadkach to problem otyłości istnieje i z każdym rokiem przybywa osób, które się z nim borykają. Czy dla nich również odchudzanie jest jedynie zabawą?

Czy dieta odchudzająca i zdrowy styl życia to samo?

Jednym z podstawowych problemów jest brak rozróżnienia pomiędzy odchudzaniem, a zdrowym odżywianiem. O ile, druga opcja jest wskazana i powinien wcielić ją życie każdy człowiek, o tyle nie każdy musi zrzucać kilogramy.

Zdrowy styl życia zakłada dostarczanie sobie zbilansowanych posiłków, przygotowanych z produktów świeżych i jak najmniej przetworzonych. Bardzo ważnym składnikiem tego trybu jest również ruch, bez którego nie sposób wyobrazić sobie zdrowego ciała i ducha.

Dieta odchudzająca z pewnością nie jest opcją dla każdego. Utrzymanie właściwej, zdrowej wagi jest szalenie istotne, ale pozbywanie się kilogramów uważanych przez nas za zbędne, niekoniecznie będzie nam służyć.

Czy dieta zawsze spełni swoje zadanie?

Odchudzanie ma sens tylko wówczas, jeśli poparte jest badaniami oraz opinią lekarza specjalisty w tej dziedzinie. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie krzywdę i wpędzić się w jeszcze większe kłopoty niż kilka nadprogramowych kilogramów.

Jeśli jednak okaże się, że dieta odchudzająca jest nam potrzebna, musimy się do niej odpowiednio przygotować. Wiadomo bowiem, że każde wyzwanie i zmiana wymagają od nas siły i determinacji. Bardzo ważne jest również uświadomienie sobie, że jest to proces, ale dieta sama w sobie ma charakter czasowy. Nieustanne odchudzanie może być dla nas bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Zamiast stosowania specjalnego menu, lepiej po prostu zdrowo jeść!

odchudzanie i dieta

Odchudzanie i dieta – zawsze oddzielaj ziarna od plew

Internet aż pęka w szwach od pseudo dietetyków, którzy z radością przedstawią ci wyjątkową dietę, która w ciągu kilku dni obróci zbędne kilogramy w niepamięć. Brzmi znajomo? Oczywiście, ponieważ „znawców tematu” nie brakuje, a nawet z każdym rokiem ich przybywa. W większości przypadków żerują oni na naszych lękach i strachu. Gdy brakuje nam determinacji i wewnętrznej siły, aby podjąć wyzwanie, wówczas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się “specjalista”, który gotów jest nam pomóc.

Tymczasem do podjęcia diety należy się dokładnie przygotować. Korzystanie z porad dietetyka jest bardzo wskazane, jednak powinniśmy wybrać go szczególnie starannie, aby nam pomógł, a nie zaszkodził.

Dzięki jego radom i wskazówkom wspólnie dobierzecie odpowiedni rodzaj diety oraz sposób, w jaki będziecie pozbywać się nadmiarowych kilogramów. Tylko rozważne postępowanie gwarantuje sukces.

Czy odchudzanie i dieta są mi w ogóle potrzebne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jakakolwiek dieta jest im w ogóle potrzebna. Niby wszyscy wiedzą, do czego może doprowadzić nas otyłość, że jest niezdrowa i zwyczajnie niebezpieczna. Ale przechodzenie na specjalne menu oraz koszty z tym związane i wyrzeczenia często nie mierzymy ich względem naszych sił.

Należy mieć świadomość, że podjęcie odpowiedniej decyzji jest sprawą indywidualną. Każdy z nas jest inny, a więc różne są także okoliczności, które towarzyszą podejmowanym decyzjom. Dlatego tak ważny jest kontakt z prawdziwym specjalistą, który otoczy nas opieką i pomoże nam wybrać właściwe rozwiązanie. Być może konieczna będzie porada psychodietetyka. Takiego, który jednocześnie zajmie się oswajaniem naszych lęków i obaw związanych z naszym ciałem i wagą (nie zawsze zbyt wysoką!).

Tak więc, jeśli już podejmiemy decyzję o przejściu na dietę, musi to być decyzja dokładnie przemyślana! Powinna być podyktowana solidnym uzasadnieniem, a nie jedynie fanaberią i przekonaniem, że koniecznie musimy zrzucać jakiekolwiek kilogramy.

Źródła informacji:

https://kobieta.wp.pl/psychodietetyk-fanaberia-czy-koniecznosc-5982733721588865a

http://www.twojafanaberia.pl/dieta-odchudzajaca/

Ładowanie...

Ładowanie