Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Organizacja codziennej diety

Już sama decyzja o tym, że potrzebujemy zrzucić zbędne kilogramy i przejść na dietę, to bardzo poważny krok. Później jednak przychodzą kolejne. Rozpoczęcie i wytrwanie w swoich nowych, żywieniowych postanowieniach. Aby nasza misja się udała, konieczne jest zaplanowanie dokładnie całego procesu. Bez właściwego przygotowania może nam się niestety nie udać. Jak powinna wyglądać organizacja codziennej diety? O czym musimy pamiętać i na co zwracać uwagę?

Dobry plan podstawą sukcesu!

Być może część osób powie, że to bzdura i nie warto za dużo myśleć, tylko działać. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, jednak dużo zależy od naszego charakteru i motywacji. Plan zawsze się przyda, szczególnie jeśli podczas stosowania diety zdarzy nam się słabszy moment. Odpowiednia organizacja z pewnością ułatwi życie tym osobom, które łatwo się poddają i często szukają po drodze różnych wymówek.

Organizacja codziennej diety — postaw sobie cel!

Zawsze dobrze jest wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Kluczowe będzie ustalenie celu, który będzie nam przyświecał. Zawsze wtedy, kiedy zdarzy nam się zwątpić, z pomocą przyjdzie jasno wytyczony efekt, na przykład zrzucenie 5,10 czy 20 kilogramów. Warto wypisać sobie nasze postanowienie na kartce i powiesić je na lodówce lub w innym widocznym miejscu, aby każdego dnia przypominać sobie o nim.

Warto także dobrze przemyśleć naszą wizję i postawić sobie cel, który będzie jednocześnie realny do spełnienia. To z pozoru może wydawać się mało spektakularne, ale nie o to przecież w tym wszystkim chodzi. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie efekt, który będziemy w stanie uzyskać, bez niebotycznych poświęceń czy nawet wbrew sobie. Dużo łatwiej będzie nam ukończyć misję z sukcesem, gdy podejdziemy do sprawy ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą. Nasze zdrowie i dobra kondycja psychiczna są bowiem najważniejsze.

Trudne początki

Tak, to też już znamy. Osoby próbujące przejść na dietę, słyszały tę frazę wiele razy. To być może banalne, ale jeśli pozwolimy sobie na popełnianie błędów, będzie nam łatwiej. Być może, jeśli przyjmiemy, że po drodze mogą zdarzyć nam się chwile zwątpienia i słabości, w rzeczywistości przejdziemy przez wszystkie etapy z dużo większą łatwością. A więc… głowa do góry i do dzieła!

Praktyczne wskazówki, jak zorganizować swoje „bycie na diecie”

O trudnych początkach już było. Teraz czas na rutynę. Dla wielu z nas jest ona bardzo potrzebna. Dlaczego? Ponieważ porządkuje nasze codzienne zmagania. A organizacja codziennej diety jest kluczowa, aby poradzić sobie z wyzwaniem.

Organizacja codziennej diety — przygotuj tygodniowe menu

Mało jest osób, które wchodząc do kuchni rano, mają już plan, co ugotują danego dnia. Jeśli nie posiadasz tego daru, planuj z wyprzedzeniem! Najlepiej przygotować jadłospis na tydzień z góry. Produkty nadal będą świeże, a Ty unikniesz stresu, robiąc wszystko na ostatnią chwilę. Tym bardziej że dieta wymaga odpowiednich składników, których może nie być w danej chwili w domowej spiżarni, jeśli nie zatroszczymy się o to wcześniej.

Przygotowanie tygodniowego menu jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na diecie. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam jeść zdrowo, w bardziej zbilansowany sposób. Zamiast nerwowo krzątać się po kuchni albo w poszukiwaniu inspiracji przeglądać wszystkie dostępne w domu książki kucharskie, lepiej usiąść w piątek czy sobotę i zaplanować menu na kolejne dni. Stosując metodę planowania w praktyce, szybko przekonasz się, ile dzięki niej oszczędzisz czasu i pieniędzy. Warto jednak pamiętać, by, po przygotowaniu menu, dać sobie również czas na zrobienie zakupów przed kolejnym tygodniem!

Plan posiłków pozwala także na świadomą konsumpcję! Planowanie menu to gwarancja, że nic się nie zmarnuje i żaden składnik nie trafi do kosza!

organizacja codziennej diety

Zakupy spożywcze rób z listą!

Ta rada również pasuje dla wszystkich osób prowadzących własne gospodarstwo domowe. Kiedy mamy już gotowy jadłospis na kolejny tydzień, warto przygotować listę zakupów. Spisz wszystkie potrzebne produkty i z tak przygotowaną kartką udaj się do sklepu.

Kupowanie „z kartką” to jedna z najskuteczniejszych metod na oszczędności w domowym budżecie. Dzięki niej skupiasz się tylko na tym, co jest Ci w danym momencie potrzebne. A wiadomo przecież, że duże sklepy zwykle kuszą promocjami i stojakami pełnymi kolorowych opakowań. Jednak lista powinna być święta i tylko na niej warto skupić swoją uwagę. Wyjątek możesz zrobić dla promocyjnych produktów z długim terminem ważności lub które można zamrozić, np. mąki, cukru, konserw, mięsa.

Regularne zakupy w niewielkich odstępach czasu (na przykład co tydzień) pozwalają na systematyczne uzupełnianie zapasów. Odwiedzając sklep co kilka dni, mamy także gwarancję świeżości produktów. Najlepiej jednak nie chomikować po kątach 10 paczek ryżu czy kilkunastu puszek pomidorów. Dobrze jest kupować mniej, a zapasy (minimalne) uzupełniać tylko o jeden czy dwa opakowania dodatkowo. Nie ma sensu brać więcej, ponieważ w dzisiejszych czasach nadmiaru nie ma raczej żadnych problemów z dostępnością towarów.

Lista zakupów posiada jeszcze jedną zaletę. Dobrze zaopatrzona lodówka (zgodna z menu na dany tydzień) zapobiegnie kuszącym wymówkom. Jeśli robimy zakupy bez planu, może okazać się, że, nie mając potrzebnego składnika, machniemy ręką i zastąpimy go innym. Niekoniecznie „legalnym”. A to na dłuższą metę nie zaprowadzi nas w żadne dobre miejsce. Ostatecznie, wytyczne diety są po to, by ich przestrzegać.

Pamiętaj o głównych założeniach swojej diety

Wyznaczenie celu to bardzo ważna sprawa. Warto jednak po drodze pamiętać także i o szczegółach. Każda dieta jest inna i ma inne założenia. Warto ich przestrzegać dokładnie, aby uniknąć późniejszych rozczarowań, że coś poszło nie tak, jak zakładaliśmy.

Dotyczy to wszystkich aspektów diety. Na przykład regularnego nawadniania, ćwiczeń czy innych aktywności, które się z nią wiążą. Należy mieć świadomość, że stanowią one integralny element i trzeba wpisać je na stałe w nasz plan dnia. Pominięcie ich może spowodować, że nasza misja się nie powiedzie.

Organizacja codziennej diety — to, co możesz przygotuj wcześniej

Jedzenie odgrzewanych potraw przygotowanych dzień wcześniej nie jest ani tak smaczne, ani do końca zdrowe. Z drugiej strony, ile razy zdarzyło Ci się machnąć ręką na dietę i postanowienia, gdy wróciłeś/aś po wyjątkowo stresującym dniu w pracy? Dlatego musisz odnaleźć swój „złoty środek”. To, co możesz, przygotuj dzień wcześniej, np. odważ potrzebne składniki czy pokrój owoce i warzywa, które w zamkniętym pojemniku nie stracą wartości odżywczych w lodówce. Nie dość, że będziesz miała mniej do zrobienia po powrocie z pracy, to wiedząc, że już poświęciłaś czas i wysiłek wcześniej, łatwiej będzie Ci dokończyć przygotowanie pełnowartościowego posiłku i zrezygnować z „szybkiego zapychacza”.

Przed przystąpieniem do diety, skonsultuj się ze specjalistą!

Organizacja codziennej diety może stanowić pewne wyzwanie. Wiąże się ona nie tylko z wytrwaniem w postanowieniach, ale również z odpowiednim planowaniem. Tylko harmonijne połączenie tych dwóch elementów gwarantuje sukces. Warto jednak mieć świadomość, że nie jesteśmy w tej walce osamotnieni. Przed przystąpieniem do diety, dobrze jest udać się po poradę do specjalisty dietetyka. To osoba, która pomoże nam dobrać właściwe rozwiązanie, ale także podpowie, jak się za to zabrać i jak zorganizować poszczególne etapy.

Źródła informacji:

    • Jezierska-Kazberuk M., Zarządzanie zmianą masy ciała [w] Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010;1(1):31-36.
    • Teixeira P.,Silva M., Mata J., Palmeira A., Markland D., Motivation, self-determination, and long-term weight control. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 2012;9(22).
    • Elfhag K., Rossner S., Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews 2005;6(1);67-85.
    • Zegan M., Michota-Katulska E., Jagodzińska E., Sińska B., Motywacja do odchudzania u osób z nadwagą i otyłością [w] Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2010;6(2):85-92
    • Jarczewska-Gerc E., Rola wyobrażeń w osiąganiu celów. Symulacje mentalne. Wydawnictwo Difin, 2015.
    • Morawska E., Kulczycka K., Stychno E., Grochowski L., Kosicka B., Czynniki motywujące osoby otyłe w procesie odchudzania [w]  Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1): 293-297.

Ładowanie...