Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Pacjenci z nadwagą czy otyłością znacznie częściej korzystają z porad u lekarzy specjalistów w Poradniach rehabilitacyjnych czy ortopedycznych. Najczęstszą przyczyną wizyt jest ból związany z chorobą zwyrodnieniową , która rozwija się w przeciążonych stawach.
Choroba zwyrodnieniowa kolan, bioder, kręgosłupa, stóp ( płaskostopie, haluksy i ostrygi piętowe) oraz kłopoty i trudności w poruszaniu się, samoobsłudze znacznie pogarszają jakość życia otyłych pacjentów. Często w takich przypadkach dochodzi depresja natury psychicznej. Często prowadzi do trwałego uszkodzenia stawów a w efekcie do niepełnosprawności.
U mężczyzn zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego (gonartroza) najczęściej spowodowane są urazami mechanicznymi, u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia otyłością i nadwagą która często nasila się po menopauzie.

 

21

 


Redukcja 0,5 kg masy obniża siłę nacisku na stawy kolanowe podczas chodzenia na każde z kolan o 2 kg. Wniosek z tego , iż redukcja zbędnych kilogramów zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, jest skuteczną metodą zapobiegania a nawet leczenia.
Dlatego też póki nie jest za późno proponujemy naszym chorym pacjentom walkę ze zbędnymi kilogramami , aby nie doprowadzić się do trwałego inwalidztwa.

Ładowanie...

Ładowanie