Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Pacjent otyły a narkoza

Otyłość(obesitas) jest stanem charakteryzującym się zwiększeniem masy ciała poprzez wzrost ilości tkanki tłuszczowej ( u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała) spowodowany hipertrofią lub hiperplazją adipocytów ( komórek tłuszczowych).
Otyłość spowodowana jest zwiększonym dostarczeniem substancji odżywczych w stosunku do zapotrzebowania organizmu i możliwości ich zużycia (spalenia).

 

22

 


Najpowszechniej stosowanym w codziennej pracy lekarskiej i badaniach populacyjnych do rozpoznania i oceny stopnia otyłości wskaźnikiem jest wskaźnik masy ciała BMI (body mass index), zwany także wskaźnikiem Queteleta. Obliczamy go dzieląc masę ciała (kg) przez wzrost do kwadratu (m2).Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u osób dorosłych otyłość rozpoznajemy przy wartości BMI ?30,0 kg/m2. Wartość BMI w granicach 19-24,9 uważamy za prawidłowe, pacjent ma masę ciała w normie. BMI powyżej 40-według mianownictwa amerykańskiego nazywamy otyłością olbrzymią. Pacjent otyły jest zagrożony większą ilością powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. Jest to uwzględnione np. w skali ryzyka operacyjnego opracowanej przez Towarzystwo Anastezjologów Amerykańskich, według której szczupły 45-letni mężczyzna nie chorujący na choroby przewlekłe np. astmę oskrzelową czy nadciśnienie tętnicze otrzymuje I stopień ryzyka operacyjnego a jego rówieśnik ważący 20-30 kg więcej od razu otrzymuje II stopień w tej skali. Skala liczy 5 stopni , im wyższy stopień tym wyższe ryzyko operacji. Kłopoty zdrowotne u otyłego pacjenta na stole operacyjnym dotyczą prawie wszystkich narządów. W układzie oddechowym mamy do czynienia z niedotlenieniem
( hipoksja) i wzrostem poziomu dwutlenku węgla (hiperkapnia) . Związane to jest z budową górnych dróg oddechowych ( krótka, gruba szyja) , nadmiarem tkanek miękkich okolic krtani i podniebienia oraz zmniejszeniem wentylacji klatki piersiowej związanym z otłuszczeniem mięśni i żeber. U osób otyłych bardzo często występuje nadciśnienie tętnicze i odwrotnie redukcja masy ciała szybko reguluje wartość ciśnienia tętniczego do wartości prawidłowych. U osób otyłych często występuje przepuklina rozworu przełykowego, zwiększając ryzyko zachłyśnięcia podczas znieczulenia ogólnego i wystąpienia bardzo groźnego w skutkach chemicznego zapalenia płuc. Inaczej też przebiega metabolizm leków anastezjologicznych u osób otyłych , sporo leków gromadzi się w tkance tłuszczowej , dochodzi więc do przedłużenia czasu trwania znieczulenia ogólnego. Wielu lekarzy specjalności zabiegowych ustala w chwili obecnej limit wagi pacjenta przygotowywanego do operacji np. ortopedzi, neurolodzy czy chirurdzy naczyniowi, zalecają kategorycznie redukcję masy ciała. Warto więc podjąć walkę z dodatkowymi kilogramami, które – jak widać – utrudniają życie codzienne , ale mogą stanowić także zagrożenie zdrowia i życia.

Ładowanie...