Podstawą rozwoju fizycznego i zdrowia jest równowaga pomiędzy ilością energii przyjmowanej z pożywienia a wykorzystanej przez ciało. W tym kontekście ważnymi kategoriami jest całkowita i podstawowa przemiana materii. Warto dokładnie przyswoić sobie te określenia i dowiedzieć się, co one oznaczają. Czym jest całkowita przemiana materii? Podstawowa i całkowita przemiana materii – dowiedz się więcej.
Całkowita przemiana materii stanowi najniższy poziom przemian energetycznych. Uwzględnia ona dobowe wydatki energetyczne człowieka. Co więcej, w jej skład wchodzi podstawowa przemiana materii. Na całkowitą przemianę materii wpływ ma również aktywność fizyczna podejmowana w ciągu dnia i termogeneza posiłkowa.
Podstawowa przemiana materii stanowi ilość energii, która wykorzystywana jest przez organizm do podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych, a także pracy narządów. Z kolei ponadpodstawowa przemiana materii zgodnie z nazwą potrzebna jest do czegoś więcej. Dzięki niej możemy wykonywać pracę umysłową, fizyczną i podejmować różne aktywności. Jest to także energia przeznaczona na czynności związane z trawieniem pokarmów i wchłanianiem niezbędnych składników z pożywienia.
Do obliczania całkowitej przemiany materii wykorzystuje się najczęściej wzór Mifflina-St Jeor. Na jego podstawie oblicza się w pierwszej kolejności podstawową przemianę materii. Następnie uzyskany wynik mnożymy przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL).
Podstawowa przemiana materii dla kobiet
PPM = (9,99xW) + (6,25xH) – (4,92xA)-161[kcal/dzień/osobę]
Podstawowa przemiana materii dla mężczyzn
PPM = (9,99xW) + (6,25xH) – (4,92xA) + 5[kcal/dzień/osobę], gdzie:
W – rzeczywista masa ciała osoby badanej [kg],
H – wzrost [cm],
A- wiek [lata].
Współczynnik aktywności fizycznej (PAL):
1,4 – 1, 69 – mała aktywność fizyczna,
1,7 – 1,99 – umiarkowana aktywność fizyczna,
>2,0 – duża aktywność fizyczna.
Całkowita przemiana materii uwzględnia podstawową przemianę energii. Zatem podstawowa i całkowita przemiana materii są składnikami nieodłącznymi. Co więcej, w jej skład wchodzi również termogeneza posiłkowa, czyli efekt, który pojawia się w organizmie człowieka po spożyciu pożywienia. Wówczas dochodzi do czasowego wzrostu natężenia przemiany materii i wydatków energetycznych. Ostatnim ważnym elementem całkowitej przemiany materii jest aktywność fizyczna.
Termogeneza posiłkowa (Thermic Effect of Food) jest to energia niezbędna do procesu związanego z trawieniem pokarmów, absorpcji składników pokarmowych, a także magazynowania ich po konsumpcji jedzenia. Spożycie białek przyczynia się do zwiększenia przemiany materii o 25% dostarczonej energii netto. Natomiast, jeśli chodzi o węglowodany, jest to 6%, a tłuszcze od 5 do 10%. Istotne są też wydatki energetyczne dotyczące ciepłotwórczego działania pożywienia. Przyjmuje się, że stanowią one 10% podstawowej przemiany materii.
Aktywność fizyczna odnosząca się do całkowitej przemiany materii jest to współczynnik, który określa całkowite wydatki energetyczne organizmu. Parametr ten oznacza się skrótem PAL. Pod prezentowaną wartością ukrywa się termiczny efekt ruchu. Dlatego osoby, które są bardzo aktywne fizycznie, mogą osiągnąć nawet dwukrotność podstawowej przemiany materii.
Całkowita przemiana materii prezentuje informacje, które są przydatne dla osób pragnących osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Co więcej, jest to także parametr przydatny dla ludzki, którzy chcą zbudować pożądaną masę mięśniową. Jednakże przed podjęciem jakiejkolwiek diety warto w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy specjalisty, czyli dietetyka. Profesjonaliści z pewnością przeanalizują sytuację indywidualnie i pomogą w dobraniu najlepszej i do tego skutecznej diety. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest inny, ponieważ ma odmienne gusta kulinarne. Co więcej, w ustalaniu diety należy też uwzględnić choroby, alergie i wiele innych czynników. Dietetyk nie tylko pomoże dobrać najlepszą dietę, ale także będzie monitorował wszelkie postępy. Ponadto podpowie także czego unikać i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę.
Całkowita przemiana materii uwzględnia sumę wszystkich wydatków energetycznych w organizmie człowieka. Jest to wartość, która związana jest z normalnym funkcjonowaniem człowieka w świecie. W jej skład wchodzi między innymi podstawowa przemiana materii, termogeneza posiłkowa i współczynnik aktywności fizycznej. Warto powiedzieć również o tym, że całkowita przemiana materii uzależniona jest od wielu czynników. Na tej liście wymienia się między innymi takie parametry jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne czy stan fizjologiczny. Istotne jest też to, że przemiana materii człowieka zależy również od czynników genetycznych. Wartość obliczysz samodzielnie za pomocą wzoru Mifflina-St Jeor. Musisz także prawidłowo określić poziom swojej aktywności fizycznej.
Bibliografia:
CPM — całkowita przemiana materii. Co na nią wpływa i jak ją obliczyć?
Ładowanie...