Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Powody zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to poważne choroby, ukształtowane na psychicznym dyskomforcie. Dotyczy płaszczyzny żywienia człowieka, która skrajnie odbiega od prawidłowej normy. Do takich rodzajów zaburzeń można m.in. zaliczyć anoreksję, bulimię ortoreksję czy jedzenie kompulsywne. Każde z nich charakteryzuje się innymi objawami, jednak mają to samo podłoże. Warto poznać powody zaburzenia odżywiania, które mogą dotknąć nas albo naszych bliskim.

Presja ciężka do udźwignięcia

Na każdym kroku człowiek poddawany jest próbie. Mimo że powyższe stwierdzenie może wydawać się zbyt groteskowe, jest prawdziwe. Społeczeństwo mające coraz to większe możliwości wykształca w sobie pełnego rodzaju schematy, do których podporządkowuje poszczególne osoby. Kategoria przeważnie dzieli się na lepszych i gorszych. Każde odstępstwo od „pozytywnej normy” staje się piętnem osób niemieszczących się w lepszych kryteriach oceny. Najlepszym dowodem na to jest to, że w krajach Trzeciego Świata, gdzie panuje głód, zaburzenia odżywiania nie występują. Powody zaburzenia odżywiania zatem biorą się stąd, że kult ciała, sukcesu życiowego na wielu płaszczyznach, dla wielu ludzi jest poza zasięgiem.

Brak akceptacji samego siebie wynika ze zbyt niskiej samooceny, która powstaje po zetknięciu z rzeczywistością. Nie każdy musi mieć piękne wyrzeźbione ciało, tak samo nie każdy musi zostać prezesem banku. Jednak wymóg narzucany przez otoczenie, w postaci wpisania się w poszczególne wzorce piękna, skutecznie oddziałuje na psychikę człowieka. Nie tylko presja tłumu, ale i presja najbliższych powoduje, że osoba niemogąca wpisać się w ich oczekiwania, doświadcza zaburzeń psychicznych, które zapoczątkują wystąpienie zaburzeń odżywiania pod różnymi postaciami. To samo dotyczy zbyt szybkiego życia, stawiania pracy ponad wszystko. W takich sytuacjach bardzo często widoczna jest drastyczna zmiana żywieniowa, a zdrowe zbilansowane posiłki zastępowane są poprzez śmieciowe jedzenie.

zaburzenia odżywiania

Mass media to kolejne powody zaburzenia odżywiania

Na każdym kroku można dostrzec reklamy, które idą w stronę kultu ciała i dobrego wyglądu. Piękno, piękno i jeszcze raz piękno jest bardzo często wyznacznikiem, który decyduje, jak postrzega się daną osobę. Reklamy dostosowując się pod ten trend, aktywnie promują takie zachowania, mimo że nie takie jest ich docelowe działanie. Atrakcyjne osoby występują w spotach reklamowych, moda na produkty fit rośnie cały czas, a w tym różnego rodzaju diety. Popadanie w skrajność powoduje, że bardzo szybko można się w tym pogubić, nie rozróżniając prawdy od medialnego kłamstwa. Tego typu zabiegi występują we wszystkich nośnikach przekazywania informacji. Od telewizji po gazety do Internetu. Wszędzie gdzie człowiek może zostawić po sobie ślad.

Social Media dokładają wyraźną cegiełkę do tego procesu. Mówi się, że jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz. Niestety takie przekonanie jest zatwierdzane przez ogromną rzeszę społeczeństwa. Zakładając konto na Facebooku lub Instagramie, każdy chce wypaść jak najlepiej. Publikując różnego rodzaju posty lub zdjęcia z codziennego życia, ludzie świadomie poddawani są ocenie przez osoby trzecie. Jak wiadomo, ocena dzieli się na pozytywną, ale również negatywną. Tym bardziej w miejscu, gdzie w pewien sposób można pozostać anonimowym, komentarze opierają się przeważnie na krytyce.

Patrząc na profile modelek lub modeli, dostępnych publicznie, chociażby na Instagramie, łatwo jest popaść w kompleksy. Piękne sylwetki, bogate życie, kto by tak nie chciał? Dlatego wtedy rodzą się kompleksy, które powodują zaburzenia odżywiania. Podążać ślepo, za nie do końca prawidłowymi wzorcami społecznymi, można decydować się na odważne kroki, które często szkodzą naszemu zdrowiu. Szkoda tylko, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ogromna część zdjęć oraz reprezentowanego poziomu, jest jedynie retuszem codziennego życia.

Zaburzenia odżywiania powody indywidualne

Zły czas życiu może również wpływać na zaburzenia żywieniowe. Wszelkiego rodzaju rodzinne konflikty, niedopowiedzenia, złe doświadczenia odbijają się na psychice człowieka. Podobnie wygląda sytuacja z niezaspokojonymi potrzebami. Jedzenie działa w tym momencie jako uzupełnienie czegoś, czego brakuje w codziennym życiu. Od sukcesu zawodowego po uczucie bliskości, miłości. Zajadając stres, należy pamiętać o umiarze, a wszelkie niekontrolowane napady odżywiania nie bagatelizować. Psychika ludzka nie jest niezniszczalna. Dlatego, jeśli negatywne aspekty utrzymują się zbyt długo, warto zastanowić się nad elementami, które podbudują mentalnie. Tym bardziej że dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Źródła:

Pietras J., Kędra E., Zaburzenia odżywiania — znak naszych czasów, 2011, w: Probl Hig Epidemiol 2011, 92(3), str. 530-534

Komorowska-Szczepańska W., Plata A., Podgórska M., Problem zaburzeń odżywiania, w: Żywienie a środowisko, pod red. M. Podgórskiej, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2016

Ładowanie...