Specjaliści zajmujący się wspieraniem osób z nadwagą tworzą różnego rodzaju systemy, których stosowanie ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Opierają się one przede wszystkim na zbilansowanej i odżywczej diecie, ale również na znajomości specyfiki ludzkiego organizmu. Skuteczna dieta powinna być bowiem nie tylko zdrowa, ale musi odpowiadać jednocześnie na bieżące potrzeby ludzkiego ciała. Większość programów i metod odchudzających skupia się więc na stworzeniu jadłospisu, który dostarczając niezbędnych składników, pozwala jednocześnie pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Jednym z przykładów może być PPM kalkulator — sposób opracowany przez Harrisa Benedicta. Na czym dokładnie polega i czy z jego pomocą możemy skutecznie schudnąć?
Na przestrzeni lat powstało wiele metod radzenia sobie z nadwagą. Podchodzą one do tej kwestii w najróżniejszy sposób. Jedne każą eliminować węglowodany z jadłospisu, inne zakładają ograniczenie spożycia konkretnych produktów. Skuteczność tych sposobów nie została jednak w pełni potwierdzona. Należy bowiem pamiętać, że spadek wagi to tylko jeden z elementów. Kluczowe jest jednak to, aby zachować przy tym zdrowie i doskonałą formę. Najnowsze badania pokazują niezbicie, że tylko odpowiednio skomponowana, kompletna dieta, podana we właściwych proporcjach, jest w stanie przyczynić się do zrzucenia niepotrzebnych kilogramów.
W ostatnim czasie opracowano wiele narzędzi, które pozwalają obliczyć, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz w jakim stopniu nasz organizm potrafi metabolizować spożyte pokarmy. Służą do tego różnego rodzaju kalkulatory. Jednym z nich jest tak zwany PPM, czyli kalkulator Podstawowej Przemiany Materii. To wzór Harrisa Benedica, który pomaga określić, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne pochodzące z diety. Na czym dokładnie ta metoda polega i jak działa w praktyce?
Kalkulator PPM to nic innego jak sposób na określenie, ile energii i składników odżywczych potrzebuje nasze ciało, aby prawidłowo działać. Należy przy tym mieć świadomość, że uzyskana wartość dotyczy człowieka wypoczętego, spokojnego (czyli niedoświadczającego żadnych stresów), który jest na czczo i przebywa w odpowiednich warunkach termicznych. W praktyce oznacza to, że analizę przeprowadza się po przespaniu ośmiu godzin i 12 godzin bez jedzenia. Zaleca się także dietę bezbiałkową przez trzy kolejne dni przed badaniem.
Wzór Harrisa Benedicta kalkulator PPM to ilość energii, jakiej potrzebuje człowiek w ciągu dnia, w optymalnych dla siebie warunkach, czyli podczas w miarę spokojnego czasu. Uzyskane dane dotyczą więc sytuacji, kiedy nie doświadczamy ponadprzeciętnego wysiłku fizycznego ani na żadnych silnych stresów. Czujemy się dobrze i nie doskwierają nam żadne niedogodności fizyczne. Słowem, jest to uśredniona liczba, która pozwala zorientować się, ile mniej więcej potrzebujemy składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować.
Przyjmuje się, że PPM wzór Harrisa Benedicta to około 45-70% całkowitego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia. Ilość ta rozkłada się na poszczególne narządy i organy, na przykład na pracę układu krwionośnego czy nerwowego. Średnio, u zdrowej osoby jest to 1 kcal na kilogram masy ciała na godzinę. Warto jednak pamiętać, że parametry te będą różnić się w zależności od płci, wieku, ogólnej fizjonomii oraz stanu zdrowia. Wpływać na to może również genetyka.
Harris Benedict stworzył i opublikował swoją metodę wiele dekad temu, już w 1918 roku. Dzięki niej możemy lepiej poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z pokarmu, a co za tym idzie, opracować skuteczną dla siebie dietę. Jak prawidłowo uzyskać potrzebne informacje?
Badanie w celu uzyskania danych o Podstawowej Przemianie Materii należy przeprowadzić zaraz po przebudzeniu (po ośmiu godzinach snu), na czczo, w pozycji półleżącej. Co więcej, nie należy jeść przez 12 godzin przed przeprowadzeniem analizy. Trzy dni wcześniej dobrze jest również zrezygnować z produktów białkowych. Uzyskujemy w ten sposób spoczynkową przemianę materii.
Dla kobiet wzór ten wygląda następująco:
Aby wykorzystać w naszym codziennym życiu informacje na temat indywidualnego PPM, należy mieć świadomość, że na różnych etapach rozwoju będzie ona zupełnie inna. Najwyższą wartość obserwuje się u dzieci, które cały czas intensywnie rosną. Zmienia się także ich fizjonomia. Dlatego potrzebują więcej składników odżywczych, które stanowią ich budulec. Po 21. roku życia zaobserwować można znaczący spadek tej ilości. U dorosłych sukcesywnie zmniejsza się on co 10 lat. Wartość ta będzie jednak inna w przypadku sportowców, którzy odbywają regularne treningi. Wszelkie wahania „od normy”, czyli pojawienie się gorączki, okres ciąży, a nawet miesiączka u kobiet będą oznaczały zmiany w PPM kalkulatorze.
Stosowanie PPM kalkulatora w praktyce bywa pomocne w opracowywaniu diety, ale jest jednocześnie obarczone dość dużym marginesem błędu. Analizę przeprowadza się bowiem w warunkach idealnych, kiedy człowiek dobrze się wyspał i nie ma żadnych stresów czy obciążeń. W praktyce, w codziennym życiu bardzo trudno jest osiągnąć taki stan, a co za tym idzie, jakiekolwiek zmiany wywołują wahania w wartości PPM. Dlatego dietetycy korzystają z tej metody w ograniczonym zakresie. Obliczenia uzyskane ze wzoru Harrisa Benedicta mogą być przydatne, o ile weźmie się pod uwagę indywidualne uwarunkowania danego pacjenta. Pod rozwagę należy wziąć jego tryb życia, stan zdrowia, temperament, itd. PPM kalkulator w połączeniu z pozostałymi parametrami pozwala ustalić średnie zapotrzebowanie energetyczne, na podstawie którego opracowuje się zbilansowaną dietę. Odpowiednio dopasowane menu pozwoli jednocześnie na zrzucenie zbędnych kilogramów.
Bibliografia:
Ładowanie...