Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że nie istnieje żadna dieta cud, która pozwoli nam zachować dawne nawyki żywieniowe, dając jednocześnie skuteczne i trwałe efekty. Każda próba zrzucenia zbędnych kilogramów wiązać się będzie z koniecznością wprowadzenia zdrowych praktyk oraz zmian w dotychczasowym menu. Niestety tego rodzaju wyrzeczenia mogą sprawiać nam trudność. Pierwotny zapał dość szybko gaśnie, a pokusa powrotu do dawnego jadłospisu staje się z czasem coraz silniejsza. Jak więc powinna przebiegać prawidłowa realizacja zaleceń dietetyka? W jaki sposób można motywować pacjenta, aby ten mógł bez przeszkód dążyć do osiągnięcia pożądanej wagi?
Podjęcie diety wydaje się krokiem łatwym do wykonania. Niestety, rzadko kiedy cały proces odbywa się bez żadnych przeszkód i komplikacji. Oczywiście, jako ludzie różnimy się od siebie i każdy z nas ma inne podejście do tego rodzaju wyzwań. Nasza wola i motywacja również mogą mieć inny poziom. To wszystko sprawia, że ostatecznie zalecenia dietetyka będziemy realizować w różny sposób. Czasem przyjdzie nam to łatwiej, czasem dużo trudniej. Zwykle jednak na jakimś etapie napotkamy trudności, które mogą skutecznie przeszkodzić nam w realizacji zaleceń dietetyka. Gdzie więc szukać motywacji? Jak radzić sobie z przeciwnościami i chwilami zawahania, które mogą się pojawić?
Decyzja o zmianie nawyków żywieniowych oraz wdrożenie odpowiedniej, wybranej przez wykwalifikowanego dietetyka jadłospisu, same w sobie są ważnym krokiem. Dla wielu z nas daleko trudniejsza okazuje się jednak skuteczna realizacja zaleceń specjalisty. Często zdarza się bowiem, że początek przynosi nam satysfakcjonujące efekty, ale z czasem założone cele wydają się oddalać, a po drodze pojawiają się liczne przeszkody. Jak więc pomóc sobie, aby osiągnąć pożądaną wagę?
Z pewnością ważne może okazać się pozytywne nastawienie, wspomagane dodatkowo różnymi działaniami motywującymi. Pomocne może okazać się także dyskutowanie swoich bieżących odczuć ze swoim dietetykiem. Dzięki temu w odpowiednim momencie wychwycimy moment kryzysu i będziemy mogli mu przeciwdziałać.
Najczęściej pierwsze kłopoty z realizacją zaleceń dietetyka i wybranej diety pojawiają się po kilku tygodniach od jej rozpoczęcia. Sam początek jest bowiem dużo bardziej spektakularny (szczególnie kiedy chcemy zrzucić więcej kilogramów). Po pierwszej euforii spowodowanej zauważalnymi zmianami przychodzi często kryzys, ponieważ wówczas waga na jakiś czas się zatrzymuje. Efekty pojawiają się także w znacznie wolniejszym tempie, co może sprawić, że nasz pierwotny zapał osłabnie. W takim przypadku bywa, że sama dobra wola i pozytywne nastawienie nie wystarczą. Aby uniknąć więc tego rodzaju przykrych niespodzianek, najlepiej poradzić się swojego lekarza dietetyka, który z pewnością podpowie nam, jak radzić sobie z chwilami zwątpienia.
W procesie odchudzania, bez względu na wybór konkretnej diety, bardzo ważne jest prowadzenie systematycznych obserwacji swoich emocji oraz odczuć związanych z tym przedsięwzięciem. Kluczowa jest także szczera rozmowa z dobrym dietetykiem, który, dzięki swojemu doświadczeniu, udzieli rzeczowych informacji, w jaki sposób przebiega zwykle utrata wagi. Powinien on również wiedzieć, jak czuje się pacjent na poszczególnych etapach diety, aby mógł w razie potrzeby właściwie go zmotywować.
Należy jednak uświadomić sobie, że motywacja nie jest czymś, co pojawia się samo z siebie. Aby ją wzbudzić, konieczna jest praca nad sobą oraz odpowiedź na kilka ważnych pytań. Bardzo istotne jest, aby uświadomić sobie i ustalić, jaki jest nasz cel i jak bardzo na jego realizacji nam zależy. Dobrze jest również zawczasu określić, czy mamy dość siły do ominięcia pojawiających się przeszkód i przeciwności. Wspierający będzie ponadto szczegółowy plan działania.
Wspólnie z dobrym dietetykiem możemy stworzyć listę potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się w czasie stosowania diety. Powinna być ona tworzona każdorazowo w oparciu o indywidualne oczekiwania, obawy i odczucia pacjenta. Musi być także systematycznie ewaluowana. Co kilka tygodni należy wówczas sprawdzić stan naszych emocji i sił oraz zweryfikować bieżące cele. Pomoże nam to wytrwać w ustalonych postanowieniach oraz wyłapać ewentualnie komplikacje. Specjaliści doradzają również, aby stworzyć listę przyjemnych czynności (niezwiązanych z odchudzaniem), które pomogą nam w chwilach kryzysu.
Szczera rozmowa oraz głęboka świadomość zachodzących w nas procesów to podstawa sukcesu. Staranna analiza celów, naszych uczuć i oczekiwań pozwoli nam dotrwać do końca drogi. Warto także zdawać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje motywacji. Specjaliści wskazują na dwie główne — wewnętrzną i zewnętrzną. Zewnętrzna motywacja jest nastawiona na konkretną korzyść i nagrodę, która spotka nas, gdy wytrwamy w zamierzeniu. Może to być na przykład obietnica zjedzenia produktu z zakazanej listy, jeśli zgubimy pięć kilogramów. Z kolei motywacja wewnętrzna wynika ze skupienia się na swoich potrzebach i celach. Realizacja założeń bierze się wówczas z wnętrza i z chęci osiągnięcia konkretnych efektów.
Mówi się, że osoby, którym przyświeca motywacja wewnętrzna, osiągają lepsze efekty w zamierzonym czasie. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości jest to kwestią bardzo indywidualną i nie da się z całą pewnością określić, która metoda będzie lepsza. Może się bowiem okazać, że wizja nagrody będzie dla danego pacjenta znacznie atrakcyjniejsza niż poczucie satysfakcji z wytrwania w postanowieniach. Dobrze jest także pamiętać, że bardzo ważne jest również wsparcie okiem dietetyka, który pomoże przejść nam przez poszczególne etapy procesu odchudzania.
Źródła informacji:
Ładowanie...