Dieta sirtuinowa cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Zawdzięcza to piosenkarce Adel, która po wprowadzeniu jej do swojej codzienności straciła więcej niż 40 kilogramów. Zatem warto poznać jej zasady i dowiedzieć się, na czym polega ten sposób odżywiania.
Sposób odżywiania określany jako dieta sirtuinowa został opracowany przez absolwentów Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii. Był to Aidan Goggins i Glen Matten. Cechą charakterystyczną tej diety jest zmniejszenie kaloryczności przyjmowanych posiłków. Ta faza jest najważniejsza w początkowym etapie. Co więcej, twórcy zalecają też regularne picie zielonych koktajli sirtuinowych. Kolejnym czynnikiem jest dążenie do zwiększonego jedzenia produktów zawierających aktywatory sirtuin. Istotne jest także to, że popularna dieta sirtuinowa stawia za podstawę 20 produktów, które wskazuje się jako wyzwalacze sirtuin. Na liście tej znajdują się następujące artykuły: truskawki, jarmuż, cebula, soja, gorzka czekolada, nierafinowana oliwa z oliwek, kurkuma, orzechy, matcha, borówki, kapary, cykoria, kawa, chili, lubczyk, rukola, orzechy włoskie, pietruszka i wiele innych.
W przypadku tej diety na początku warto zdawać sobie sprawę z tego, co to właściwie są sirtuiny. Ogólnie rzecz ujmując, są to białka, które obecne są w organizmie człowieka. Pełnią one wiele ważnych funkcji. Istotne jest to, że kontrolują one stany zapalne w układzie, regulują metabolizm czy też wpływają na spowolnienie procesów starzenia się organizmu. W prezentowanej w tym artykule diecie ogromne znaczenie mają tak zwane aktywatory sirtuin. Do tej grupy należą polifenole, kwasy tłuszczowe omega 3 i leucyna.
Polifenole to związki chemiczne, które występują w warzywach i owocach, nasionach zbóż, kaszach, orzechach, a nawet kawie i herbacie. Budowa chemiczna charakteryzuje się obecnością w cząsteczce jednego lub więcej pierścieni aromatycznych. Wyróżniają się one także różną liczbą występowania grup hydroksylowych. Polifenole dzielą się na różne kategorie, a dokładniej: flawonoidy, flawonole, flawony, anglikony, izoflawony, antocyjanidyny, kawasy fenolowe, lignany i stylbeny.
Kwasy omega 3, a tak naprawdę kwasy ALA (alpha-linolenic acid) są to substancje, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego trzeba dostarczać te kwasy wraz z jedzeniem. Występują one przede wszystkim w takich produktach jak: makrela, łosoś, pstrąg, sardynki, olej lniany, nierafinowane oleje roślinne, orzechy włoskie, nasiona chia czy jajka. Mają one silne działanie przeciwzapalne i chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.
Ostatnim aktywatorem sirtuin jest leucyna. Jest to aminokwas egzogenny, który wzmacnia pozytywny wpływ sposobu odżywiania na zdrowie. Znajduje się ona w produktach, które wyróżniają się wysoką zawartością białka. Na liście tej wymienia się między innymi: rośliny strączkowe, ryby, jajka, chude mięso, a także chudy nabiał.
Dieta sirtuinowa składa się z dwóch faz, a w każdej fazie mamy dwa etapy. W pierwszym etapie pierwszej fazy, który trwa 3 dni, dąży się do tego, aby kaloryczność jadłospisu nie przekroczyła 1000 kcal. Osoby będące na tej diecie w tym czasie wypijają również trzy zielone koktajle sirtuinowe. Zjadają także jedną potrawę zawierającą aktywatory sirtuin. Z kolei drugi etap pierwszej fazy uwzględnia dzień 4 do 7. Wówczas kaloryczność nie może przekroczyć 1500 kcal. Natomiast liczbę koktajli należy ograniczyć do dwóch, a ilość posiłków zwiększyć do dwóch.
Pierwszy etap fazy drugiej trwa od 8 do 21 dnia diety. Co więcej, nie uwzględnia także większych wytycznych związanych z dietą. Podstawowa zasada polega na wypijaniu jednego koktajlu i spożywaniu trzech posiłków. Opcjonalnie można też sięgnąć po dwie przekąski. Ostatni, czyli drugi etap drugiej fazy trwa po 21 dniu diety i nie ma większych wytycznych. Najważniejsze jest to, aby codzienny jadłospis bazował na wyrobach należących do grupy SIRT i uwzględniał koktajle sirtuinowe.
Dieta sirtuinowa uwzględnia takie produkty jak: czerwona cebula, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, kawę, kakao, grykę, seler, pietruszkę, lubczyk, daktyle Medjool, rukolę, soję czy truskawki. Zaleca się także jedzenie rzeżuchy, bobu, szalotki, brokuła, nasion słonecznika, pistacji, endywii, komosy ryżowej, tymianku, orzeszków ziemnych i innych produktów należących do tej kategorii. Należy pić zielone koktajle sirt.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety warto skorzystać z porad dietetyka, który dobierze sposób odżywiania indywidualnie do naszych potrzeb. Uwzględni preferencje żywieniowe, alergie, choroby i inne czynniki. Co więcej, będzie czuwał także nad postępami. Taka dieta z pewnością jest dużo bezpieczniejsza.
Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/omega-3-jaka-zywnosc-zawiera-te-kwasy-tluszczowe/
Ładowanie...