Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Napój, sok, nektar – jaka jest różnica?

Dzienna norma płynów dla dzieci i dorosłych to kolejno: od 1000 do mniej więcej 2500 ml wody w przypadku dzieci i 3000, 3500 ml wody w przypadku dorosłych. Nie dziwi zatem fakt, że w praktycznie każdym domu butelki i kartony z napojami czy sokami obecne są w ogromnych ilościach. Jednak sięgając po sok, nektar, napój ze sklepowej półki, dobrze wiedzieć, na co się tak naprawdę decydujemy. Nie chodzi bowiem wyłącznie o różnicę w składzie wszystkich powyższych możliwości. Chodzi przede wszystkim o ich wpływ na nasze zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest przecież przyjmowane pełnowartościowych płynów, niż picie wątpliwej jakości ich alternatyw.

Napój, sok, nektar – co daje ich picie?

Sok to inaczej napój, który wykazuje właściwości fermentacyjne. Produkuje się go wyłącznie ze zdrowych, świeżych owoców i warzyw. Z tego powodu jego kolor, smak i zapach charakterystyczny jest dla produktów, z których powstał. W skrócie-sok ze sklepu powinien przypominać we wszystkim świeżo wyciśnięty, jednodniowy sok domowy. Co daje picie soków? Ze względu na to, że bogate są one w witaminy i minerały, z ich pomocą w naturalny sposób możemy dostarczać organizmowi niezbędne mu składniki.

Co daje picie nektarów i napojów? Wydaje się, że przede wszystkim gaszą one pragnienie – po prostu. Nektar to bowiem rozcieńczony sok. A napój zalicza się do bezalkoholowych produktów robionych na bazie soków. W ich przypadku ilość owoców w składzie nie ma większego znaczenia. Jednak ze względu na to, że ten pierwszy posiada od 50 do 25 procent różnych owoców-witaminy i minerały również się w nim znajdują.

Sok, nektar, napój – podejmując decyzję, który z wyżej wymienionych produktów warto kupić – kolejność pozostaje zatem taka sama. Najbardziej wartościowy jest oczywiście sok, zaraz potem nektar, a na samym końcu napój.

napój

Sok – szczegółowe informacje

Na ogół soki produkowane są z owocowego koncentratu, choć uważa się, że taka praktyka nie jest właściwa. Tak czy inaczej, odpowiednio produkowany w swym składzie powinien posiadać co najmniej 85 procent owoców. Co więcej, pożywne i zdrowe soki owocowe nie wykazują obecności cukru. Owszem, w niektórych przypadkach śladowe jego ilości, na ogół łagodzące ewentualny, kwaśny smak są dozwolone, jednak zazwyczaj się tego unika.

Wzbogacane cukrem czy miodem są raczej soki warzywne. Niezależnie od tego, czy mowa o pierwszych, czy drugich – na pewno zabronione jest dodawanie do nich sztucznych aromatów i konserwantów. Dobrze widziane są natomiast witaminy i minerały takie jak wapń, magnez czy potas.

Nektar i napój – szczegółowe informacje

Gdy chodzi o nektar, to przy jego produkcji dozwolone jest użycie większych dawek cukru, niż przy sokach. I tu istnieją natomiast pewne ograniczenia. Nie trzeba więc obawiać się, że tego rodzaju napój będzie zbyt słodki. Co więcej, nektar może w swym składzie posiadać także substancje zakwaszające i słodzące. Z pewnością istotne jest jednak to, że nektary nie mogą wykazywać obecności konserwantów, aromatów, ani sztucznych barwników.

Z kolei tak zwane napoje, to w dużym skrócie produkty, które mają mniej soku, niż nektary. Może zdarzyć się, że takowy będzie w granicach minimalnych – na przykład trzech procent. Bywa jednak, że nie ma go wcale! Jako że producent zazwyczaj umieszcza jednak informację o tym na etykiecie, przed zakupem z pewnością warto zapoznać się ze wszystkimi jej szczegółami.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/sok-nektar-napoj-czym-sie-roznia-jak-wybrac-zdrowy-sok-aa-eyfJ-bmpA-rCNy.html

Ładowanie...