Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Starzenie się a otyłość

Nie da się zatrzymać czasu, a tym samym – ani młodości, ani zdrowia. Proces starzenia zaczyna się w momencie, gdzie kończy się proces rozwoju i stan dojrzałości. Proces starzenia jest nieuchronny i uwarunkowany genetycznie, ale jednocześnie podlega wpływowi środowiska zewnętrznego. Na skutek starzenia się – dochodzi do znacznych zmian w poszczególnych układach organizmu, któremu nie jest obojętne, w jaki sposób traktowaliśmy go w młodości. I tak – w układzie mięśniowym dochodzi do zaniku włókien mięśni szkieletowych i obniżenia poziomu potasu. Objawia się to często skłonnością do bolesnych skurczów mięśni – szczególnie w spoczynku. Zmniejsza się sprawność mięśnia sercowego. Obniża się zawartość licznych biopierwiastków w organizmie (zwłaszcza magnezu i wapnia).

 

9

 


W układzie kostno-szkieletowym następują zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Prowadzi to do osteoporozy i – typowej dla ludzi starszych – skłonności do złamań.
W układzie oddechowym – zmniejsza się pojemność płuc, a za to wzrasta ilość zalegającego powietrza. Mniejsza sprężystość tkanki płucnej i słabsza praca pęcherzyków daje gorsze utlenienie krwi i prowadzi do rozedmy.
W układzie krążenia – następują zmiany miażdżycowe w naczyniach. Upośledzają one zaopatrywanie serca w tlen. Pojemność serca – też się zmniejsza, a to daje mniejszą wydolność całego ustroju.
W układzie nerwowym – w wyniku pogorszonego transportu tlenu i innych składników odżywczych, zanikają komórki nerwowe w mózgu.
Ale – chociaż nieuniknione – starzenie się może przebiegać w różnym tempie u każdego z nas. Można być „starym” ze wszystkimi, towarzyszącymi temu, objawami psychicznymi i fizycznymi – będąc faktycznie w średnim lub młodym wieku! I naprawdę można zachować młody wygląd, być sprawnym i zdrowym – nawet w wieku podeszłym! Jak tego dokonać?
Wiek metrykalny często nie równa się wiekowi bilogicznemu. Gerontologia (nauka zajmująca się procesami starzenia, profilaktyką oraz leczeniem chorób ludzi starszych) podaje wiele czynników wpływających na ten fakt. Jednym z nich jest nieprawidłowe, nadmierne odżywianie, które prowadzi do nadwagi lub otyłości – a tym samym do rozwinięcia chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, czy cukrzyca. To wszystko ewidentnie prowadzi do skrócenia życia. Niedożywienie – to również groźne zjawisko, ale to jednak z przyczyny otyłości umiera więcej ludzi na świecie!
Siedzący, pasywny tryb pracy i życia, brak aktywności fizycznej osłabia dodatkowo nasze mięśnie i kości. To prędko doprowadza do zwyrodnień i odwapnienia oraz – nadwagi, jaka bagatelizowana, szybko przeradza się w otyłość. Można tego uniknąć – zgłaszając się do lekarza, specjalizującego się w leczeniu otyłości i schorzeniach, które jej towarzyszą. Lekarz może pomóc zarówno w zakresie profilaktyki otyłości, bo zawsze lepiej zapobiegać chorobie aniżeli leczyć jej skutki, jak i w ustaleniu prawidłowego, zdrowego trybu żywieniowego, który będzie sensowny dla naszej sylwetki i życia. Choć starzenie to proces fizjologiczny (zaprogramowany w naszych genach i nieunikniony) – właśnie tak możemy go spowolnić oraz maksymalnie zredukować wszelkie związane z nim dolegliwości. A możemy tego dokonać wyłącznie w młodym wieku. Młodym – przynajmniej w sensie metrykalnym…

dr Beata Będzińska – lekarz medycyny

Ładowanie...