Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Tabela kalorii w czym tak naprawdę pomaga?

W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi technologii i nowoczesnych rozwiązań, każda osoba, która planuje rozpocząć odchudzanie, może spać spokojnie. Era prowadzenia zeszytów i notatek odchodzi bowiem w zapomnienie. Zamiast tych przestarzałych metod mamy do dyspozycji wygodne narzędzia, między innymi łatwe w obsłudze aplikacje na telefon komórkowy. Dzięki nim, udogodnienia takie jak tabela kalorii mamy cały czas pod ręką. Dlaczego warto mieć tę funkcjonalność przy sobie? Do czego może się nam ona przydać?

Tabela kalorii — pomocna w wielu sytuacjach

Narzędzie to w pierwszej chwili kojarzy nam się przede wszystkim ze żmudnym liczeniem kalorii. Warto jednak pamiętać, że obecnie coraz częściej odchodzi się od takiej praktyki. Nawet osoby, które muszą pilnować, aby ich waga pozostała na odpowiednim poziomie, traktują tego rodzaju udogodnienia jako rodzaj wskazówek, a nie jedyne możliwe wytyczne. Warto bowiem wiedzieć, że kluczem do sukcesu w osiągnięciu smukłej sylwetki jest przede wszystkim zdrowa i zróżnicowana dieta.

Najnowsze doniesienia pokazują niezbicie, że to nie liczba kalorii ma największe znaczenie, ale skład naszej codziennej diety. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że nie wystarczy ograniczyć kaloryczności spożywanych w ciągu dnia potraw. Równie istotne jest to, aby każdy posiłek był odpowiednio skomponowany. Powinien zawierać wszystkie niezbędne mikro i makroskładniki, które odpowiadają za prawidłowy rozwój organizmu. Dopiero mając na talerzu to, co najważniejsze, można próbować zmniejszać porcje w taki sposób, aby uzyskać deficyt kaloryczny, który może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Do czego przyda nam się więc tabela kalorii poszczególnych produktów spożywczych?

Tabela kalorii w czym tak naprawdę pomaga?

Zalety korzystania z tabeli kaloryczności produktów spożywczych

Do niedawna kojarzono to narzędzie jako raczej uciążliwy element każdej diety. Większość osób zmuszonych podjąć kroki do poprawienia swojej sylwetki uważało, że to mało wygodny sposób na opracowanie właściwej kaloryczności dla poszczególnych potraw. Tymczasem w rzeczywistości funkcjonalność ta może być bardzo przydatna.

Wynika to przede wszystkim ze zmiany spojrzenia na dietę samą w sobie. Oczywiście ilość kalorii w spożywanych posiłkach jest nadal bardzo istotna, ale już nie tak kluczowa. Większość metod na pozbycie się zbędnych kilogramów, które zyskały jednocześnie aprobatę lekarzy i dietetyków, opiera się na zbilansowanym menu, które jednocześnie uwzględnia deficyt kaloryczny. Dzięki temu nasz organizm nadal otrzymuje to, co niezbędne, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości dotychczasowych porcji. W praktyce wariant ten jest dużo bezpieczniejszy i przynoszący bardziej zadowalające efekty. Zamiast niesprawdzonej diety cud, która obiecuje nam wyjątkowe efekty w kilka dni, mamy zbilansowany, harmonijny jadłospis. Dzięki niemu nasz organizm odchudzi się o parę kilo, a efekty będą trwałe.

Warto wiedzieć, że tabela kalorii może nam w tym bardzo pomóc. Musimy przy okazji wiedzieć, że zwykle dzieli się ona na różne kategorie produktów spożywczych, dzięki czemu będziemy mogli szybko sprawdzić interesującą nas informację. Co więcej, dzięki temu, że znajduje się tu większość popularnych składników, możemy je między sobą porównywać i wybierać te, które nam bardziej smakują albo mają odpowiednią dla nas kaloryczność. Dobrze jest przy tym uświadomić sobie, że jeśli sami komponujemy swoją dietę, nie musimy liczyć sumy kalorii co do jednej. Warto natomiast wziąć pod uwagę indywidualne dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dopiero na podstawie tych danych, możemy skomponować swoje menu. Należy także uwzględnić wszystkie kategorie produktów. Obecnie bowiem wielu dietetyków odchodzi od diet eliminacyjnych, które coraz częściej uważane są za szkodliwe i niekorzystne dla naszego organizmu.

Tabela kalorii w czym tak naprawdę pomaga?

Do czego jeszcze może nam się przydać tabela kcal produktów spożywczych?

Po to narzędzie możemy sięgać zawsze wtedy, kiedy akurat będziemy go potrzebować. Gdy chcemy sprawdzić wartość energetyczną danego produktu albo porównać go z innym, alternatywnym składnikiem, ta funkcjonalność może okazać się bardzo przydatna. Co więcej, aby uzyskać potrzebne informacje, możemy skorzystać z różnego rodzaju aplikacji telefonicznych. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, a każdy z wariantów funkcjonuje trochę inaczej. Niektóre opierają się na tradycyjnej tabeli, która zawiera kategorie produktów, takie jak mięso, pieczywo czy owoce i warzywa. Inne z kolei obliczają dzienną kaloryczność na podstawie spożytych w ciągu dnia posiłków. Od nas zależy, która z opcji będzie dla nas wygodniejsza.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka. Pomoże nam on w pierwszej kolejności określić realny do spełnienia plan, a następnie wskaże dostępne ku temu narzędzia. W razie potrzeby będzie także w stanie podrzucić nam funkcjonalne rozwiązania, takie jak tabela kalorii. Podpowie nam również, w jaki sposób wygodnie z niej korzystać. To bardzo ważne, aby nie działać w tej sferze na własną rękę, ponieważ źle dobrana i przeprowadzona dieta może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zadaniem specjalisty jest dopasowanie takiego rozwiązania, które będzie w pełni bezpieczne, a przy tym także przynoszące wymierne korzyści.

Ładowanie...

Ładowanie