Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Tabele kalorii różnych produktów

Podstawą niemal każdej diety odchudzającej jest szczegółowa analiza i dopasowanie kaloryczności spożywanych posiłków. Mimo iż każda z metod posiada swoją odrębną specyfikę, kluczem do sukcesu jest niejednokrotnie precyzyjne ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego. W tym procesie pomocne mogą okazać się tabele kalorii, które pokazują dokładne wartości, na podstawie których możemy zaplanować smaczny i zbilansowany jadłospis. Do czego jeszcze mogą się nam one przydać?

Zbilansowana dieta podstawą odchudzania

Jeszcze do niedawna wiele osób sądziło, że, chcąc zrzucić zbędne kilogramy, wystarczy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. Na szczęście obecnie, wraz ze wzrostem wiedzy i ogólnej świadomości na tematy żywieniowe, promuje się przede wszystkim zdrowe i zbilansowane diety, których celem jest głównie dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, a dopiero później pozbycie się nadmiarowych kilogramów.

Taka praktyka to jedyne dopuszczalne rozwiązanie, ponieważ wszystkie, tak zwane diety cud, prowadzą w najlepszym razie do efektu jo-jo, a w najgorszym do poważnych problemów zdrowotnych. Każdy z nas, bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi i to, czy akceptuje swoją wagę, czy nie powinien jeść zdrowo. Nasze posiłki powinny być urozmaicone i odpowiednio skomponowane pod względem składników odżywczych. Ważna jest także ich ilość oraz kaloryczność. Dotyczy to szczególnie tych, którzy planują zmniejszyć swoją wagę. W tym celu specjaliści z dziedziny dietetyki coraz częściej sięgają po tabelę kalorii. Jest to pomocne narzędzie, dzięki któremu możemy lepiej planować zdrowe posiłki.

Tabele kalorii różnych produktów

Tabele kalorii — na czym polegają?

Tabela kalorii to funkcjonalność, z której na co dzień przede wszystkim  korzystają lekarze oraz dietetycy. Coraz częściej zaglądają do nich także osoby, które na własny użytek chcą opracować zdrowe i zbilansowane menu. To bardzo przydatne rozwiązanie, które pojawia się nie tylko na opakowaniach produktów spożywczych, ale także w książkach kucharskich. Bez trudu możemy znaleźć to narzędzie również w Internecie. Jest to szczególnie wygodne, jeśli chcemy na szybko sprawdzić daną pozycję. Co więcej, na specjalistycznych stronach w sieci dostępne są szczegółowe tabele, które uwzględniają różne kategorie produktów i składników spożywczych. Dzięki temu możemy zarówno ustalić wartość pojedynczego elementu, jak i opracować szczegółową dietę.

Narzędzie to może okazać się pomocne także dla osób, które chcą jeść zdrowo i różnorodnie. Wówczas mogą one, na podstawie tabeli kaloryczności, sprawdzić, czy faktycznie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Za jej sprawą można także ustalić, czy dzienna kaloryczność jest taka, jaka być powinna. Wiadomo bowiem, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, dopasowane do trybu życia, wieku, płci oraz do ogólnej kondycji organizmu.

W jaki sposób sprawdzić kaloryczność spożywanych posiłków?

Aby uzyskać prawidłowe dane, bardzo ważne jest ustalenie, co dokładnie znalazło się w naszym menu danego dnia. Kluczowe jest uwzględnienie wszystkich posiłków (łącznie z przekąskami) oraz wypitych napojów. Pominąć można jedynie wodę oraz kawę i herbatę, o ile nie zawierały cukru. Należy także rozłożyć na czynniki pierwsze każde danie, sprawdzając, co dokładnie wchodziło w jego skład. Ważne jest również to, aby wiedzieć mniej więcej, ile zjedliśmy danego produktu. Wartości podane w tabeli dotyczą zwykle 100 gramów składnika. W następnej kolejności musimy zsumować poszczególne kaloryczności z całego dnia. Uzyskana liczba powinna odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu energetycznemu dla danej osoby, w oparciu o jej wiek, płeć oraz inne naturalne uwarunkowania.

Warto przy tym wiedzieć, że proces analizowania tego, co jemy, każdy z nas może przeprowadzić samodzielnie. Nawet osoby, które nie planują w najbliższym czasie podjąć diety, mogą skorzystać z takiej funkcjonalności, ponieważ pomoże im ona lepiej opracowywać zbilansowane i zdrowe posiłki. Dostarczy także niezbędnej wiedzy na temat składu ich codziennego jadłospisu. Będzie to z pewnością przydatne dla tych osób, którym zależy na świadomym odżywianiu. W korzystaniu z tabeli kaloryczności mogą pomóc także wykwalifikowani dietetycy. Ich wiedza oraz doświadczenie ułatwią oswojenie się z tym narzędziem, ale również usprawnią stosowanie go w praktyce.

Tabele kalorii różnych produktów

Tabele kalorii a kategorie produktów

Zgodnie ze współczesnymi wymogami na każdym produkcie spożywczym dopuszczonym do sprzedaży powinny znajdować się informacje na temat składu energetycznego. Dla większej wygody można jednak skorzystać z kompletnej listy produktów dostępnej w sieci. Większość takich narzędzi została podzielona na różne kategorie, między innymi na wypieki i pieczywo, owoce, warzywa, a także ryby i mięso. W każdej z nich znajdują się różne elementy, które zwykle spożywamy na co dzień. Dzięki temu każdy może wybrać z tabeli te składniki, z których korzysta, i sprawdzić, jakie mają one kaloryczności. Warto jednak pamiętać o tym, aby uzyskane dane wykorzystać w mądry sposób. Obliczenia powinny wskazywać na takie ilości, które są dla nas w pełni bezpieczne i zdrowe. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne jest bowiem inne dla różnych osób. Zależy często od tego, jak żyjemy i jaka jest nasza ogólna kondycja.

W razie pytań lub wątpliwości dobrze jest skorzystać z porady dietetyka. Dzięki niemu będziemy mogli skuteczniej i sprawniej korzystać z tego rodzaju funkcjonalności. Specjalista pomoże nam również przeanalizować i odpowiednio odczytać uzyskane dane.

 

Źródła informacji:

  • https://www.foodpal-app.com/pl/tabela-kalorii

Ładowanie...

Ładowanie