WHR kalkulator, czyli Waist Hip Ratio jest wskaźnikiem, który pomaga w ocenie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Dzięki niemu można poznać stosunek obwodu tali do bioder. Można dzięki niemu określić typ sylwetki, a także typ otyłości. Dowiedz się więcej, czym jest wskaźnik WHR.
WHR kalkulator jest to parametr, który pomaga dowiedzieć się, jaki jest stosunek obwodu bioder do talii. Co więcej, dzięki temu poznasz też, czy zależność ta jest prawidłowa. Wskaźnik pomoże Ci w określeniu Twojego typu sylwetki. Wyróżnia się typ sylwetki jabłko, czyli otyłość brzuszną, a także typ sylwetki gruszka, czyli otyłość pośladkowo-udowa. Pierwsza występuje dużo częściej u przedstawicieli płci męskiej, a także u kobiet w okresie menopauzy. Z kolei druga dotyczy pań. Związana jest ona z występowaniem większej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud.
Wskaźnik WHR oblicza się przez podzielenie dwóch wartości, a mianowicie obwodu talii wyrażonego w centymetrach przez obwód bioder również w tej samej jednostce. Warto skorzystać z gotowego kalkulatora dostępnego na stronach internetowych związanych z odżywianiem i dietetyką. Dzięki temu bardzo szybko otrzymasz wyniki. Wystarczy, że wpiszesz otrzymane wielkości do odpowiednich miejsc w formularzu. Po uzyskaniu wyniku porównuje się go z normami. W przypadku kobiet są one następujące:
Z kolei w przypadku mężczyzn sytuacja ta wygląda trochę inaczej:
Najlepszym rezultatem jest wynik na poziomie 0,7 dla kobiet i 1,0 dla mężczyzn.
W celu uzyskania tych wartości trzeba także prawidłowo zmierzyć obwód tali i bioder. Do tego potrzebny będzie centymetr krawiecki. Podczas dokonywania pomiaru najlepiej poprosić o pomoc inną osobę. Dzięki temu wyniki będą dokładniejsze. Dobrze, gdy pomiar jest dokonywany kilka godzin po posiłku. Co więcej, pamiętaj też o tym, aby nie wciągać brzucha. Talię mierzy się w połowie odległości między krańcem łuku biodrowego a górnym brzegiem talerza kości biodrowej. Z kolei w przypadku bioder jest to miejsce najszerszego obwodu. Inaczej to wygląda w przypadku przedstawicieli płci męskiej. Panowie talie mierzą na wysokości pępka, a biodra przy górnym końcu kości biodrowej.
Wskaźnik WHR pomaga w określeniu typu sylwetki, ale nie jest jedynym wyznacznikiem. Warto zaznaczyć, że otyłość brzuszna, czyli typ androidalny jest bardziej niebezpieczny. Może wskazywać na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha i narządów. Jednakże podwyższony wynik to nie wszystko. W takich okolicznościach warto także zweryfikować inne parametry, na przykład BMI, grubość fałdu skórnego i wiele innych, które weryfikowane są w przypadku podejrzenia otyłości. Jest to istotne, gdyż otyłość zwiększa szansę rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, insulinooporność i choroby układu sercowo-naczyniowego.
Wskaźnik WHR należy traktować trochę z przymrużeniem oka. Zbyt wysoka wartość nie świadczy zaraz o sylwetce typu jabłko, czyli otyłości brzusznej. Należy zweryfikować to na podstawie innych parametrów. Co więcej, niski wynik nie informuje także o tym, że mamy do czynienia z otyłością w okolicach ud i pośladków. Idealne wymiary, czyli 60 cm na 90 cm w przypadku kobiet dają wynik na poziomie 0,66, który świadczy o otyłości typu gruszka, czyli gynoidalnej. Dlatego sam fakt prawdopodobieństwa wystąpienia takiej otyłości nie daje gwarancji, że ona rzeczywiście jest. Wskaźnik WHR daje tylko pewnie informacje, które należy sprawdzić w przypadku zawyżonych wyników.
Wskaźnik WHR jest to parametr, który informuje o zależności między obwodem bioder i tali. Dzięki temu można uzyskać informacje na temat prawdopodobnego typu sylwetki. Możesz dowiedzieć się, czy masz do czynienia z otyłością brzuszną, czy w obrębie ud i bioder. Jednakże każdy z uzyskanych wyników należy zweryfikować, ponieważ parametr ten nie jest wyznacznikiem. Przekazuje tylko pewne informacje.
Niezależnie od uzyskanego rezultatu należy zwrócić się w kierunku zrównoważonego stylu życia. Należy postawić na dobrą dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną. Warto także skonsultować się z dietetykiem, który dobierze sposób odżywiania indywidualnie do konkretnej osoby. Uwzględni preferencje żywnościowe, alergie, choroby towarzyszące i wiele innych czynników. Co więcej, podpowie także, na co należy zwrócić szczególną uwagę, czego unikać, a także zweryfikuje poczynione postępy. Dzięki temu Twoja dieta będzie dobra i pomoże Ci stracić zbędne kilogramy. Ponadto pomoże Ci w pozbyciu się otyłości brzusznej lub w obrębie ud i bioder, jeśli taka została wykryta w Twoim przypadku.
Bibliografia:
https://www.maczfit.pl/kalkulator/whr [dostęp 17.08.2022r.]
Ładowanie...