Znaczne niedobry w zakresie witaminy K najczęściej objawiają się krwotokami z nosa. W przypadku kobiet dają o sobie znać przedłużającymi się, obfitymi miesiączkami. Wszystko dlatego, że witamina K jest konieczna do syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi i uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych. Co więcej, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Działanie przeciwbakteryjne jest szczególnie istotne, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak skutecznie mogłoby walczyć z drobnoustrojami, gdyby tylko uzupełniło niedobory omawianej witaminy. Wiele badań dowodzi też, że wpływa ona na prawidłowy sposób funkcjonowaniu mózgu. W jakich produktach znajdują się największe jej ilości?
Witamina K należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Wyróżnia się witaminę K1, K2 i K3, które różnią się budową chemiczną. Dwie pierwsze podtypy są naturalne, a ostatnia musi być wytwarzana syntetycznie.
Dzięki witaminie K prawidłowy przebieg zyskuje proces krzepnięcia krwi. Z tej właściwości zdaje sobie sprawę wiele osób, jednocześnie bagatelizując jednak inne funkcje wspomnianej witaminy.
Dzięki niej układ kostny zachowuje prawidłowy, pierwotny stan. Razem z wapniem i witaminą D powoduje, iż wapń osadza się w kościach, a nie w stawach. Ponadto witamina K ma działanie przeciwnowotworowe. Jest skuteczna między innymi w przypadku raka wątroby, piersi, jajników czy płuc i nerek. Chroni przed cukrzycą, a stosowana w kosmetykach poprawia wygląd skóry naczynkowej, bo redukuje zaczerwieniania i widocznie przebarwienia.
Witamina K ma też działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. W mniejszym, choć równie istotnym stopniu wykazuje również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Do znacznych niedoborów w zakresie witaminy K dochodzi stosunkowo rzadko. Omawiana witamina występuje bowiem dość często w żywności, zarówno w tej pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jeśli już odnotowuje się jakieś spadki, to te najczęściej dotyczą niemowląt karmionych piersią i ludzi przyjmujących preparaty antybiotykowe. Zdarza się, że niedobory towarzyszą też osobom na dietach odchudzających.
Objawy niewystarczającego poziomu witaminy K, to kolejno: krwotoki z nosa, obfite miesiączki, wydłużony czas krwawienia po skaleczeniu, częste i intensywne schorzenia bakteryjne, biegunki, zaburzenia ze strony układu nerwowego czy sińce pojawiające się nawet po najdelikatniejszym uderzeniu.
Awitaminoza w zakresie witaminy K prowadzi do żółtaczki, uszkodzenia wątroby, ostrej niedokrwistości czy zaburzeń w procesie wchłaniania pokarmów.
Trzeba pamiętać, że niebezpieczny dla zdrowia jest też nadmiar witaminy K. Podobnie, jak jej niedobór, występuje on rzadko i praktycznie w każdym przypadku ma związek z nieodpowiednim sposobem suplementacji syntetycznej witaminy K. Objawy, to kolejno: potliwość, napadowe uczucie gorąca, bóle w sercu i zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.
Wytwarzana przez bakterie jelitowe witamina, znajduje się między innymi w zielonych warzywach liściastych. Znaleźć ją można w natce pietruszki, koperku, jarmużu, brokułach, szpinaku, sałacie rzymskiej i lodowej, rukoli, szparagach, kapuście włoskiej, selerze naciowym, ogórkach, cukinii, szczawie czy groszku.
Aby razem z żywnością dostarczyć ją organizmowi, można jeść też konkretne produkty zbożowe, mięso i owoce. Witamina K znajduje się w maśle, wątrobie wołowej i w serze. Jak widać, naturalne sposoby jej suplementacji nie są zbyt skomplikowane. Na nasze szczęście łatwo przyswajalna witamina K znajduje się w większości powszechnie stosowanych produktów spożywczych.
Źródło:
https://www.rodzinazdrowia.pl/witamina-k-wlasciwosci-i-wykorzystanie-w-diecie
https://zywienie.abczdrowie.pl/czym-jest-witamina-k
https://www.medonet.pl/zdrowie,witamina-k—gdzie-ja-znajdziemy-,artykul,1725198.html
Ładowanie...