Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje minimum 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia. W tym celu należy sięgać po niegazowaną wodę mineralną. Poleca się też soki warzywne i owocowe pod warunkiem, że nie zawierają żadnych dodatkowych substancji i ulepszaczy. Zatem woda niegazowana czy soki owocowe są lepsze? Poznaj zalety jednego i drugiego rozwiązania.
Właściwy bilans wodny jest niezbędny do dobrego działania psychiki i sprawności fizycznej człowieka. Co więcej, jest to składnik odżywczy każdej komórki ulokowanej w organizmie. Reguluje temperaturę ciała, pomaga rozdystrybuować składniki odżywcze pochodzące z pożywienia i usunąć toksyny oraz zbędne składniki przemiany materii. Jest także niezbędna do amortyzacji stawów. Co więcej, należy pamiętać też o tym, że woda jest systematycznie wydalana wraz z moczem, kałem, czy potem. Dlatego należy dbać o systematyczne nawodnienie organizmu.
Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnianie płynów, jest woda mineralna bądź źródlana. Wynika to z tego, że produkty te bogate są w minerały, między innymi potas, sód, magnez, wapń czy też fluorki i wiele, wiele więcej. Bardzo duże znaczenie ma stosunek magnezu i wapnia, gdyż są to najważniejsze pierwiastki. Idealnym rozwiązaniem jest woda, w której stosunek wapnia do magnezu kształtuje się na poziomie 2:1. Dzięki temu przyswajalność pierwiastków jest na optymalnym poziomie.
Woda mineralna pochodzi z głębokiego odwiertu, z kolei woda źródlana z chronionego podziemnego ujęcia. W tym przypadku duże znaczenie mają certyfikaty, które informują o przeprowadzaniu regularnej kontroli laboratoryjnej. Jest to na przykład międzynarodowy system gwarancji bezpieczeństwa zdrowotnego HACCP lub zarządzania jakością ISO 9001. Najlepiej wybierać wody średnio- i niskomineralizowane z niewielkim udziałem sodu. Z kolei wysokomineralizowane lub lecznicze wody należy pić po konsultacji z lekarzem.
Można także sięgać po soki warzywne i owocowe, ale oczywiście z większym udziałem produktów należących do pierwszej grupy. Co więcej, koniecznie trzeba dokładnie sprawdzać skład. Zalecane produkty nie mogą zawierać żadnych dodatków i ulepszaczy, na przykład cukru oraz słodzików. Sok wyciśnięty wyłącznie z owoców lub warzyw jest źródłem wielu cennych witamin oraz minerałów. To również świetna alternatywa dla niezdrowych przekąsek. Fantastyczne rozwiązanie stanowią ponadto naturalne jogurty, kefiry i maślanki. Napoje te zawierają cenny dla organizmu człowieka wapń. Alternatywnie do poprzedniej sytuacji nie mogą one mieć w swoim składzie cukru i innych niepożądanych chemicznych dodatków.
Warto jednak pamiętać o kaloriach, że przy porównaniu „woda niegazowana czy soki owocowe”. Soki owocowe lub warzywne, mają niską wartość kaloryczną, ale wiele osób zupełnie pomija ten fakt, traktując je jako napój.
Przy nawadnianiu organizmu zdecydowanie należy unikać kolorowych napojów gazowanych i niegazowanych. Mają one mnóstwo cukru i substancji słodzących, które prowadzą do otyłości oraz rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Do tej grupy zalicza się również wody smakowe, napoje energetyzujące, nektary, a także napoje, które imitują zdrowe soki owocowe. Zapomnij też o alkoholu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.
W celu nawodnienia organizmu poleca się przede wszystkim herbaty ziołowe, takie jak rumianek, melisa, mięta czy pokrzywa. Co więcej, napoje te przyczyniają się do skutecznego oczyszczenia organizmu z toksyn. Podkręcają one także metabolizm. Ponadto dużą popularnością cieszy się herbata biała i zielona. Wynika to z tego, że produkty te zawierają antyoksydanty i dzięki temu uchodzą za eliksiry młodości. Ze względu jednak na sporą zawartość kofeiny nie należy przekraczać normy na poziomie 5 filiżanek naparu dziennie. Tak samo jest z kawą! W tym przypadku nie zaleca się spożywania więcej niż 2 filiżanki małej czarnej każdego dnia. Napoje te przyjmowane w umiarkowanych ilościach mogą mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Najlepszym napojem pomagającym nawodnić organizm jest woda mineralna lub źródlana. Nie zawiera kalorii i dostarcza cennych minerałów. Można wspomagać się sokami warzywnymi lub owocowymi pod warunkiem, że nie mają żadnych dodatkowych substancji. Zdrowy sok to taki, który pochodzi wyłącznie z darów Matki Natury.
W kwestii odżywiania najlepiej zasięgnąć opinii dietetyka, który dobierze dietę indywidualnie i powie, co pić, aby zachować kondycję oraz zdrowie na dłużej. Każdy człowiek jest inny, cierpi na różne choroby, zmaga się z alergiami i ma też inne gusta kulinarne. Dietetyk uwzględni te czynniki, poinformuje, na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę. Pomoże również zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i sprawdzi, czy masz prawidłowe nawyki w tym względzie. Dlatego przed zmianą sposobu odżywiania najlepiej umówić się z dietetykiem, który uchroni przed błędami, a także zmniejszy ryzyko niepowodzeń.
Źródła:
https://teaverso.pl/blog/czy-herbata-nawadnia
https://wylecz.to/diety/nawodnienie-organizmu-czym-i-jak-nawodnic-organizm/
Ładowanie...