Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Zaburzenia odżywiania u nastolatek

Zaburzenie odżywania u nastolatek to coraz bardziej rozpowszechniony problem. Na który wpływ ma poniekąd rozwój technologiczny, umożliwiający łatwy dostęp do różnego rodzaju źródeł. Oczywiście nie tylko ten aspekt bierze udział w procesie zaburzenia odżywiania. Ogromną rolę odgrywa otoczenie nastolatki, jej rodzina, znajomi oraz społeczeństwo. Nie można lekceważyć oznak zaburzenia, które silnie oddziałuje na sferę zdrowotną, ale również psychiczną. Dlatego należy interweniować w sytuacji, gdzie przesłanki mogą wskazywać na problemy związane z tą chorobą.

Zaburzenia odżywiania rodzaje

Można je sklasyfikować według następujących kryteriów:

  • zaburzenia sprzyjające otyłości – niekontrolowane jedzenie, syndrom nocnego jedzenia, bulimia,
  • zaburzenia, które wynikają z braku akceptacji własnego wyglądu – anoreksja, bigoreksja, ageoreksja,
  • zaburzenie wynikające z troski o zdrowie – ortoreksja.

Zaburzenia odżywiania objawy

W zależności od rodzaju zaburzenia, objawy przebiegają inaczej. W przypadku pierwszej grupy, gdzie występuje m.in. bulimia, dochodzi do okresowego zjadania wysokokalorycznych pokarmów w ogromnych ilościach. Duże dawki dostarczonego pokarmu do organizmu bardzo często powodują reakcję wymiotną. Wszelkiego rodzaju środki przeczyszczające lub moczopędne, które mają powstrzymać uczucie głodu, zazwyczaj nie pomagają, co powoduje jedynie pogorszenie stanu zdrowia.

Inaczej wygląda to w przypadku anoreksji, która jest jadłowstrętem psychicznym. Osoba zmagająca się z tą chorobą ma obsesję na punkcie swojej wagi. Dlatego dokłada wszelkich starań, aby masa ciała ulegała spadkowi. Co doprowadza do wyniszczającego stanu zdrowia oraz sytuacji, gdzie waga osoby jest co najmniej 15% za niska, niż ustala norma. Jednocześnie chory na anoreksję cały czas uważa, że jest za gruby i musi schudnąć.

Ortoreksja z kolei to obsesja na punkcie zdrowej żywności. Zaczyna się od tego, ze np. produkty smażone lub posiadające pewne konserwanty są całkowicie usuwane z diety. Może doprowadzić do momentu, gdzie jedynie uznawanym zdrowym produktem będzie woda.

zaburzenia odżywiania u nastolatek

Zaburzenia odżywiania u nastolatek może mieć kilka podłoży

Presja ze strony otoczenia powoduje, że nastolatki nie do końca sobie z tym radzą. Pierwszym takim przykładem, może być zbyt wymagający rodzic. Teoretycznie chce on dobrze dla swojego dziecka, jednak w praktyce wychodzi na odwrót. Wymuszanie tego, by było we wszystkim najlepsze, najpiękniejsze to nałożenie ogromnego ciężaru na nastolatkę. Karanie dziecka, za niespełnione oczekiwania jest ogromnym błędem. Budując przekonanie w nim, że jedyne co może zrobić to zbuntować się, a jedzenie jest tą sferą, z której skorzysta jako pierwsze. Wszystko to zmierza to niedowartościowania i przekonania, że rodzice nie będą kochać, jeśli dziecko nie sprosta im wymaganiom. W konsekwencji zaburzenia odżywiania jedynie się pogłębiają.

Drugim powodem jest otoczenie zewnętrze. Nastolatki bywają okrutne, nie do końca zdając sobie sprawę z konsekwencji, jak słowa lub czyny mogą wpłynąć na drugą osobę. Dlatego wśród rówieśników często dochodzi do wyśmiewania osób z nadwagą lub odstających w inny sposób od grupy. Szykanowanie ze strony innych odbija się na poczuciu własnej wartości, a wtedy szuka się ukojenia w jedzeniu. Bardzo istotne jest, aby rodzice w porę zareagowali i byli wsparciem dla dziecka.

Trzeci aspekt, jaki może wpłynąć na zaburzenia odżywiania to sposób, w jaki przedstawia piękno publika. Dziewczynki częściej od chłopców źle odbierają krytykę własnego wyglądu. Dlatego w okresie dojrzewania, gdzie hormony dają się we znaki, dochodzi do nieakceptowania własnego ciała. Przekonanie pogłębia się za sprawą gwiazd show-biznesu lub modelek. Rodzi się przekonanie, że jedynie szczupła sylwetka jest drogą do sukcesu. Nie zważając na konsekwencje ani na fakt, że wiele przedstawionych zdjęć jest retuszowane, nastolatki za cel stawiają sobie osiągnięcie takiej samej sylwetki. Rozwój Social Media jedynie pogarsza sytuację. W miejscu, gdzie praktycznie nie ma mowy o naturalności, a każdy może wyrazić swoją opinię na czyjś temat, rodzą się kompleksy.

Zaburzenia odżywiania u nastolatek – leczenie

Leczenie przede wszystkim polega na uświadomieniu chorego o negatywnych skutkach wynikających z zaburzenia odżywiania. Odbywa się to przez współpracę specjalistów takich jak, psychologa, dietetyka, lekarza oraz najbliższe otoczenie chorego. Przed ustaleniem metody leczenia, należy określić, w jakim stopniu organizm jest wyniszczony, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wtedy następuje proces leczenia, bardzo dobrą skuteczność ma psychoterapia poznawczo – behawioralna. Duże znaczenie ma także interwencja na tle żywieniowym, która normalizuje stan odżywiania. Leczenie odbywa się w warunkach domowych, chyba że stan zdrowia pacjenta wymaga hospitalizacji. Cały proces może być długotrwały, jednak najważniejsze jest, aby był skuteczny i pomógł chorej osobie wygrać walkę z zaburzeniem odżywiania.

Ładowanie...