Zaburzenia psychiczne a zbędne kilogramy, czy te dwa negatywne aspekty są ze sobą powiązane? Niestety tak, mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i powodować poważny problem, zarówno fizyczny, jak i psychologiczny. W czasach gdzie społeczeństwo, dzięki technologii może pozwolić sobie na większą wygodę, nadwaga zaczyna atakować coraz większe grono osób. Tym bardziej że kult estetycznego wyglądu cały czas jest postrzegany jako mocny atut każdego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest w porę zareagować, co pozwoli skutecznie wygrać walkę z samym sobą. Przyniesie to ponowną radość z życia.
Zaburzenia psychiczne a zbędne kilogramy jednakowo Obie choroby mocno na siebie wpływają. Po pierwsze osoby z chorobami psychicznymi według statystyk części posiadają zbędne kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że niektóre leki antydepresyjne zaburzają gospodarkę hormonalną, co może powodować przyrost masy ciała. Inna kwestia to taka, że osoby z problemami, bardzo często w jedzeniu odnajdują ukojenie, co naturalnie odbija się na ich wyglądzie. Po drugie otyłość może prowadzić do chorób, nie tylko związanych ze zdrowiem fizycznym, ale również psychicznym. Cały czas wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie, dlatego osoby otyłe mogą czuć się wyobcowane ze społeczeństwa, padać ofiarą głupich żartów, tym samym tracąc pewność siebie. To wszystko zwiększa stres, osłabia psychikę i niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, co w konsekwencji powoduje różne choroby psychiczne.
Czym właściwie są zaburzenia psychiczne? Jednoznacznie nie da się podać definicji, która by to wyjaśniała, ponieważ zależy to od przypadku. Głównie są to choroby utrzymujące się przez długi czas, które powodują stany lękowe, obniżają nastrój i powodują przygnębienie. Te elementy wpływają negatywne na funkcjonowanie osoby w społeczeństwie. Każda taka dolegliwość, jak depresja wymaga pomocy specjalisty. Niepokojąco wzrasta czynnik zachorowań na depresję, średnio 15% ludzi pojawiających się u lekarza narzeka na stany depresyjne. Natomiast ryzyko zachorowania na nią wynosi od 10 do 25% dla kobiet i od 5 do 12% dla mężczyzn.
Większy stres powoduje napięcie, które najprościej zniwelować podczas spożywania dużej ilości jedzenia. Często jest ono wysokokaloryczne oraz nie ma nic wspólnego ze zdrowym pokarmem. Wiele restauracji typu fast food proponuje smaczne, szybko przyrządzone jedzenia, działające na zasadzie doświadczalnej przyjemności w formie dobrego posiłku.
Tym bardziej że nie każda depresja, powoduje zanik apetytu, to tego typu należy depresja atypowa. W czasie jej trwania zwiększa się apetyt u chorującego, co ma swoje następstwa w postaci dodatkowych kilogramów, powodujących z czasem otyłość. Oprócz tego depresja atypowa przejawia się większą sennością, odczuwaniem silnego zmęczenia oraz poczucie odrzucenia przez otoczenie. Wszystkie te elementy wpływają na naszą aktywność fizyczną niekorzystnie, co przekłada się na otyłość.
Nadrzędnym celem jest powrót do prawidłowego funkcjonowania psychicznego w obszarze społecznym. Następnie należy zapobiegać, aby choroba nie nawróciła. Zaburzenie psychiczne o głębokim podłożu najczęściej leczone jest za pomocą środków przeciwdepresyjnym. Podobnie, jeśli stan nasilenia jest umiarkowany, wtedy przeważnie leki także są stosowane. W przypadku choroby psychicznej, która ma łagodny objaw, spotkania psychoterapeutyczne prowadzone przez specjalistów mogą być wystarczające, aby wrócić do równowagi emocjonalnej.
Odpowiednio zbilansowana dieta korzystnie działa na właściwą syntezę neuroprzekaźników. Dzięki temu przekazywane informacje w komórkach nerwowych regulują nastrój i wpływają na aktywność. Nie należy przeprowadzać żadnych głodówek ani diet bardzo restrykcyjnych, ponieważ nie wpływają one dobrze na organizm, dodatkowo powodując przy tym złe samopoczucie. Otyłość oprócz diety można zwalczać większą aktywnością fizyczną. Jest to nieodłączny element utraty zbędnych kilogramów, a połączony z odpowiednią dietą może działać cuda. Należy także zauważyć, że regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na nastrój, co ma ogromny wpływ w przypadku walki ze stanami depresyjnymi.
Źródła:
Czy otyłość i nadwaga to tylko kwestia zbędnych kilogramów?
Depresja i otyłość, Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, Dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz
Ładowanie...