Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Zbilansowana dieta dla Pań – co powinna zawierać?

Tak jak kobiety się od siebie różnią, tak są do siebie podobne. Każda kobieta powinna stosować dietę, która jest dopasowana pod nią samą. Uwzględniając tutaj wiek, wagę, genetykę, stan zdrowia albo cel, jaki chce osiągnąć. Nie mniej jednak zbilansowana dieta dla pań powinna uwzględniać pewne zasady, które warunkuje płeć. Jaka powinna być prawidłowa zawartość diety dla pań? Dzięki niej możesz czuć się komfortowo i cieszyć się zdrowiem każdego dnia.

Zbilansowana dieta dla pań — zawartość

Zbilansowania dieta w dużej mierze powinna opierać się na ogólnie wyznaczonych standardach dietetycznych. Zawierać odpowiednie ilości tłuszczy, białek, węglowodanów czy błonnika pokarmowego. Podział na 3 posiłki dziennie, czyli śniadanie, obiad i kolacje nie jest wystarczający. Organizm kobiety średnio potrafi przyswoić w granicach 400 kcal podczas jednego posiłku. Gdy ciężko nam zjeść tyle kalorii na jeden posiłek, bądź nasza przemiana materii jest niska i nasz posiłek, np. drugie śniadanie powinno zawierać mniej kalorii rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy jeść częściej np. 5 posiłków dziennie w mniejszych porcjach.

Zbilansowana dieta dla pań powinna zawierać większą dawkę warzyw, a mniej owoców. Ponadto produkty pełnoziarniste takie jak pieczywo, kasza czy ryż są mile widziane. Gwałtownie spadający metabolizm wieczorem nie sprzyja przyjmowaniu sporej dawki węglowodanów. Warto o tym pamiętać i decydować się np. na warzywa z dodatkiem białka w godzinach wieczornych. Kupując z kolei produkty mleczne, powinno wybierać się te, które mają mniejszą zawartość tłuszczu. Podobnie sprawa ma się ze słodyczami, których powinno się ograniczyć. Sól w dużych ilościach, także nie jest wskazana, dlatego warto zwrócić uwagę czy nie używamy jej ponad miarę.

Dieta dla pań — witaminy na wagę złota

Ważne jest, aby zbilansowana dieta dla pań bogata była w odpowiednie ilości składników mineralnych oraz witamin. Problem stanowi witamina D, która nie występuje w wielu produktach, dlatego warto zastanowić się nad suplementacją. Podobnie braki w witaminie D, jak i wapnia, mogą prowadzić do osteoporozy. Wapń możemy dostarczyć za pomocą przetworów mlecznych, wybierając te z mniejszą dawką tłuszczu jak kefiry czy maślanki.

Również żelazo powinno być spożywane w odpowiednich ilościach, ponieważ panie tracą go dosyć dużo podczas menstruacji. Dobrymi dawcami żelaza jest czerwone mięso, zielone warzywa, ziarna zbóż oraz owoce takie jak śliwki lub morele. Nie zapominając przy tym o witaminach z grupy B, które także pełnią bardzo ważną funkcję życiową, chociażby przy procesie przemiany materii.

dieta dla pań

Dieta dla pań- wiek ma znaczenie

Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na tłuszcz i węglowodany. W okresie menopauzy metabolizm się obniża tak samo, jak poziom estrogenu. Prowadzi to do odkładania się tłuszczu w okolicach brzucha, ud czy pośladków, co może przyczynić się do chorób układu krążenia. Należy kontrolować poziom cholesterolu oraz unikać spożywania tłuszczy nasyconych. Wraz z wiekiem obniża się poziom wody w ciele, dlatego powinno się pilnować spożywania od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Bardzo często w okresie menopauzy uaktywniają się inne choroby takie jak: miażdżyca, nadciśnienie, osteoporoza, problemy z tarczycą czy z sercem. Mają one swoje podłoże wykreowane złymi nawykami w ciągu całego życia.

Dobierając dietę pamiętaj o zdrowiu

Kobiety częściej niż mężczyźni mają tendencję to dodawania sobie kilogramów. Bardzo często dochodzi wtedy do radykalnych głodówek albo diet, które nie mają nic wspólnego ze zbilansowanym jadłospisem. Podczas takich kuracji, może dochodzić do skoków nastroju, a po jej zakończeniu powstaje większa ochota na coś słodkiego. Jest to błędne koło, ponieważ cukier uaktywnia serotoninę, której poziom się podnosi, a później obniża. Wywołuje tym samym jeszcze większe problemy z samopoczuciem.

Zbilansowana dieta nie ma nic wspólnego z wyniszczaniem własnego organizmu, dlatego w sytuacji problemu pozbycia się zbędnych kilogramów warto skontaktować się z dietetykiem. Uwzględni on stan zdrowia i dostosuje dietę do indywidualnych predyspozycji. Tym bardziej że coraz częściej diagnozuje się zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja lub bulimia, i to wśród młodych kobiet czy nastolatek! Przemyślana dieta z pomocą dietetyka nie tylko przyczyni się do długotrwałych rezultatów, ale również nie narazi na niebezpieczne powikłania.

Ładowanie...

Ładowanie