Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Zdrowe jedzenie – jak jeść by nie zbankrutować cz. 1

Zdrowe jedzenie wcale nie musi doprowadzić nas do bankructwa. W wielu sklepach można znaleźć przyjazne dla kieszeni i jednocześnie nieprzetworzone pokarmy. Trzeba jednak wiedzieć, które z nich spełniają takie warunki. Przede wszystkim musimy szukać pokarmów, które posiadają cenne dla naszej kondycji zdrowotnej składniki. Są one dostępne w każdym sklepie. Oznacza to, że konieczne jest zdobycie przez nas wiedzy na temat zdrowego jedzenia. Ponadto warto również nie zapominać o urozmaicaniu jadłospisu, a zatem sięgajmy po produkty sezonowe oraz rozsądnie planujmy nasze zakupy.

Zdrowe jedzenie – co to tak naprawdę oznacza?

Najważniejsze jest, aby wdrożyć zasady zdrowego odżywiania opracowane niejednokrotnie przez najlepszych dietetyków. Należy więc odżywiać się regularnie, wybierając produkty jak najmniej przetworzone. Powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw, natomiast owoce w dwóch porcjach dziennie. Niezbędne jest także ograniczenie spożycia węglowodanów. Okazuje się, iż jest to najważniejsze zalecenie dietetyków dotyczące zdrowego żywienia. Zawodowi dietetycy często zajmują się żywieniem i propagowaniem zdrowych nawyków. Polega to na pomocy ludziom, by mogli lepiej żyć, dzięki temu, że lepiej się odżywiają. Dietetycy przekazują swoje inspiracje zdrowotne, kulinarne i nie tylko. Przy tym biorą pod uwagę zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, jego gusta kulinarne, alergie itp. Warto jest zatem wybrać się do dietetyka, który zaleci indywidualną i zdrową dietę uwzględniając również jej koszty.

Zdrowe jedzenie jest ściśle związane z umiejętnością wyrobienia w sobie określonych nawyków żywieniowych. Oznacza to świadome dostarczanie swojemu organizmowi niezbędnych substancji i składników odżywczych potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Organizm zatem potrzebuje ogólnie mówiąc białka, tłuszczu, witamin, mikro i makro elementów oraz węglowodanów. Wszystko jednak w odpowiedniej ilości.

zdrowe jedzenie

Zdrowe jedzenie – kilka ogólnych zasad wraz z wypracowaniem nawyków żywieniowych

Ogólne zasady zdrowego jedzenia, czyli naszej codziennej diety są następujące:

  • ograniczenie cukru, soli i tłuszczy,
  • zamiana produktów pszennych na pełnoziarniste,
  • jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, ale takich o niskim indeksie glikemicznym,
  • spożywanie tylko chudego mięsa i ryb.

Chcąc zdrowo się odżywiać należy zbudować w swoim umyśle nawyk, który przyzwyczai nas do stosowania odpowiednio dobranej, zdrowej i niedrogiej diety. Proces ten musi potrwać. Na pewno nie przyjdzie to łatwo i nie zajmie nam tylko kilku dni. Jeżeli wcześniej nie umieliśmy się prawidłowo odżywiać, nie możemy oczekiwać cudów. Nie mniej, jednak jeżeli racjonalnie, regularnie i systematycznie będziemy wdrażać nowe zasady, to z czasem staną się one naszymi nawykami.

Z powyższego wynika, że zmiany nie przychodzą nam łatwo, a najwięcej kłopotu, (chociaż z pozoru są one proste), sprawiają nam zmiany nawyków żywieniowych. W dzisiejszych czasach bowiem żyjemy szybko. Poza tym często wydaje się nam, że nie mamy czasu na zadbanie we właściwy sposób o to, by prawidłowo się odżywiać. Efekt tego jest taki, że przez cały dzień chodzimy głodni, a wieczorem rzucamy się dosłownie na wszystko, co można zjeść.

Wówczas zazwyczaj jemy tłuste potrawy, czyli niezdrowe. Zjadamy drożdżówki, słodycze, napoje i fast foody. Nasz organizm zatem nie otrzymuje niczego wartościowego. Taka dieta, jeżeli trwa krótko np. miesiąc, czy dwa może i nie wyrządzić większej krzywdy naszemu organizmowi. Jednak w ciągu długiego czasu spowoduje niebezpieczne spustoszenie.

Niedożywienie organizmu

Organizm wówczas nie jest odpowiednio odżywiony i możemy zapaść na liczne choroby oraz dolegliwości. Należą do nich m.in.: cukrzyca, nadciśnienie, insulinooporność, problemy z układem pokarmowym, itp. Dlatego też trzeba szybko zainterweniować stosując nawyki dające krok po kroku życie bez nadwagi i chorób. W końcowym etapie odruchowo wybieramy już to, co zdrowe. Oznacza to, iż wypracowaliśmy nowe nawyki żywieniowe.

Dodatkowo, oprócz pozbycia się różnych dolegliwości z powodu złego odżywiania możemy też liczyć na uzyskanie  szczupłej sylwetki, sprawności fizycznej i psychicznej. Będziemy mogli też cieszyć się lśniącymi włosami, zdrowymi zębami, młodo wyglądającą skórą oraz jędrnym ciałem, które pojawia się, gdy zagęszczają się nasze mięśnie. Z pewnością nie jest to zasługą słodyczy i fast foodów, ani nawet kanapek, tylko odpowiednio dobranej diety.

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jeśli chcesz poznać zasady zdrowego odżywiania, to zapraszamy do kolejnej części artykułu.

 

Źródła:

https://lovenatura.pl/jedz-sezonowo-bedziesz-zdrowy/

https://www.tonerpartner.pl/artykuly/x7-pomyslow-na-zdrowe-przekaski-do-pracy-dodadza-ci-energii-i-swietnie-smakuja-26868pl39332/

https://www.agamasmaka.pl/2016/04/pomysly-zdrowe-przekaski-pracy-szkoly.html

https://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/470120,ile-kosztuje-zdrowe-jedzenie-zbilansowana-dieta-jest-drozsza-ale-tansza.html

https://www.mamamanager.eu/ile-kosztuje-zdrowa-dieta/

http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/7,105611,23090380,produkty-light-kontra-zwykle-czy-warto-je-kupowac.html

http://www.vegestrefa.pl/1025/produkty-typu-light-woda-powietrze-i-co-jeszcze/

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/zdrowe-odzywianie-co-jesc-kiedy-jestes-poza-domem-caly-dzien-aa-j2w5-QDxq-vgrR.html

https://potreningu.pl/artykuly/odchudzanie/jak-jesc-zdrowo-i-nie-zbankrutowac-praktyczne-wskazowki-3350

https://magdalena-durasiewicz.fitness.wp.pl/20022,zdrowe-odzywianie-czyli-jak-i-co-jesc-zeby-nie-zbankrutowac-w-20-punktach

https://nowonajedzone.pl/zdrowe-odzywianie/zdrowe-odzywianie-czyli-jak-i-co-jesc-zeby-nie-zbankrutowac/xrje_zpol

https://nowonajedzone.pl/zdrowe-odzywianie/jak-sie-zdrowo-odzywiac/xrje_irol

https://potreningu.pl/artykuly/odchudzanie/jak-jesc-zdrowo-i-nie-zbankrutowac-praktyczne-wskazowki-3350

https://myfitness.gazeta.pl/myfitness/7,166676,25715913,jak-jesc-zdrowo-chcesz-zmienic-swoj-styl-odzywiania-piec-zasad.html

https://wiecejwarzyw.pl/2020/03/jak-jesc-zdrowo-i-nie-zbankrutowac/

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/zdrowe-odzywianie-10-najwazniejszych-zasad-aa-BxiR-4hyV-P2Ek.htm

 

 

Ładowanie...

Ładowanie